Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Britské sazby vrcholu možná ještě nedosáhly

Klíčové body

  • Bank of England by mohla dál zvýšit sazby, více napoví zítřejší inflační čísla.
  • Koruna oslabila nad 23,40 EURCZK a 21,40 USDCZK
  • Nad očekávání lepší čínská data by mohla mít pozitivní vliv na rizikovější měny.
Zdroj: Depositphotos

Nezaměstnanost ve Velké Británii mírně vzrostla, z historického hlediska ale zůstává velmi nízká. Důležitá budou inflační čísla za březen, která nám napoví další směřování Bank of England. Měny regionu poslední týdny posilovaly, koruna si však včera prošla korekcí. Do dnešního vývoje promluví čínská data. 

Dnes ráno byla zveřejněna míra nezaměstnanosti ve Velké Británii za únor, které oproti očekáváné stabilitě na 3,7 % vzrostla na 3,8 %. Znovu se potvrzuje, že trh práce je jak v Americe, tak i v Evropě houževnatý a hrozba potenciální recese zatím nechává zaměstnavatele chladnými. Důležitá budou britská inflační čísla za březen, která vyjdou zítra. Dle tržního očekávání by měla britská meziroční inflace klesnout z 10,4 % na 9,8 % a jádrová z 6,2 % na 6 %. Přesná čísla nám napoví další směřování monetární politiky. Hlavní úroková sazba je na 4,25 %, Bank of England přitom může sazby navýšit o dalších 25 bodů. Existuje i varianta ponechání sazeb na stávající úrovni a vyčkat až se předchozí navyšování sazeb plně propíše do ekonomiky. Trh aktuálně zaceňuje květnové zvýšení sazeb o necelých 20 bodů. Jestliže inflace překvapí nad očekávání vyššími čísly, pravděpodobnost navýšení podle nás vzroste.

Rozhodnutí Bank of England bude mít vliv i na kurz libry. Nikoliv však samotné zvýšení, ale s ohledem na dlouhodobější měnověpolitický výhled. Libra se vůči euru tento rok pohybuje spíše do strany v kurzovém kanálu 0,875 až 0,890 EURGBP. Vůči dolaru poslední měsíc posílila z 1,185 nad 1,250 GBPUSD, než korekce část zisků umazala. V této situaci se jedná spíše o oslabující dolar než posilující libru, byť ta může profitovat z absence výrazného ekonomického zpomalení. Vůči české koruně pak libra zásadně oslabila. Poslední dny se obchoduje kolem úrovně 26,50 GBPCZK, právě díky silné koruně.

U měn regionu je trend posledního měsíce jednoznačný – koruna, forint i zlotý posilují. V posledních dnech byly v některých případech překonány dlouhodobé rekordy. Situace na trhu se uklidnila, což těmto rizikovějším měnám pomáhá. Maďarský forint se včera dostal pod úroveň 372 EURHUF, a byl tím pádem nejsilnější od května. U polského zlotého vidíme posilování už od února. Nyní se obchoduje pod 4,63 EURPLN, což jsou nejsilnější úrovně od června. Na kurz zlotého nemělo vliv včerejší potvrzení inflace v Polsku, která v březnu meziročně klesla z 18,4 % na 16,1 %, ani zveřejnění jádrové inflace za březen. Ta vzrostla už po dvaadvacáté v řadě, nyní ze 12 % na 12,3 %. Premiantem posledních týdnů je samozřejmě česká koruna, která se minulý týden v jednu chvíli dostala pod 23,23 za euro. Historicky byla vůči euru silnější pouze během pěti dnů v červenci roku 2008.

Kurz koruny se po dosažení nové nejsilnější úrovně posledních patnácti let stabilizoval v okolí 23,30 EURCZK. Během včerejšího obchodování však došlo na korekci. Vůči euru jsme se dostali nad 23,40 EURCZK, u dolaru jsme včera pokořili hranici 21,30 USDCZK. Je pravděpodobné, že se jedná o výběry zisků velkých hráčů na trhu. Jestli nás ale čeká otočení trendu, nebo je tohle pouze korekce a koruna bude posilovat dál směrem k 23 korun za euro, ukáže jen čas.

Dnes byla zveřejněna čínská data, která významně překonala konsensus. Čínská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí tempe 4,5 % meziročně, přičemž výrazně rostla především spotřeba. Pozitivní překvapení by se mohlo projevit u rizikovějších aktiv. U měny konkrétně u těch procyklických, potenciálně i euru a u měn regionu. Z dalších dat bude zveřejněn německý Zew index, od něhož však významnější dopady na kurz nečekáme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0946 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0882 do 1,1049 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,40 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,34 až 23,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,31 do 21,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter