Bude mít Česko vyrovnaný rozpočet?

Ministerstvo financí dnes oznámilo plán aukcí státních dluhopisů na září. Stát chce vydat jen 12 miliard dluhopisů, tedy zhruba stejný objem jako v srpnu. Zvyšuje se tak pravděpodobnost vyrovnaného rozpočtu, uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci července na 75,6 miliardy Kč z červnových 41 miliard Kč. Jde o nejlepší červencový výsledek od vzniku ČR. Na celý rok je přitom naplánovaný schodek rozpočtu 70 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu jsou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun.​​​​​

„Emisní aktivita byla letos prozatím nízká – ministerstvo podle našich výpočtů zafinancovalo jen necelých 40 procent z letošních výpůjčních potřeb, které tvoří hlavně očekávaný schodek rozpočtu a suma splatných dluhopisů,“ uvedl analytik.

„Přestože státní rozpočet vykazuje především v posledních měsících velmi dobré výsledky, předpokládáme na konci roku přehoupnutí bilance do deficitu zhruba 35 miliard korun, oproti rozpočtovanému schodku 70 miliard korun,“ dodal Dřímal.

 

 

Tento odhad podle něj ale závisí především na trajektorii výdajů. Plánované zahájení infrastrukturních staveb, které získaly výjimku na staré posudky EIA, by mohlo vést k přesunům peněz do státních fondů apod. Je však také možné, že rozpočet skončí s vyrovnaným hospodařením, pokud se nepodaří investiční aktivitu státu obnovit. Tomu nasvědčuje i dnes zveřejněný dluhopisový kalendář, stát by prostě potřeboval méně peněz z dluhopisů.

Babiš může slavit. Ale co vlastně?

„Potenciální náklady zadlužování přitom nadále klesají. Výnos desetiletého dluhopisu se dnes dostal na 0,31 procenta, tedy jen kousek od historicky nejnižší úrovně 0,30 procenta zaznamenané v březnu. Důvodem je především vývoj na globálních trzích, tedy pokles výnosů německých či amerických dluhopisů, který se přelévá i na český trh,“ uvedl Dřímal.

Newsletter