Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Bude Nigérie další ropné domino?

Nigérie začala rok 2014 jako miláček investorů, kteří hledají investiční příležitosti dál za hranicemi, na stále více sledovaných „frontier markets“. Nyní ale dostává tato africká ekonomika ránu. Vše v důsledku poklesu cen ropy. Akciový trh od počátku roku 2013 do letošního července posílil o 55 %, pak ale téměř čtvrtinu hodnoty ztratil.

„V zemi, sužované hlubokými regionálními a náboženskými rozdíly, jsou příjmy z ropy doslova lepidlem, které drží podrážděné elity dohromady,“ uvedla RBC Capital s tím, že „Nigérie je jednou ze zemí OPEC, kde v souvislosti s poklesem cen ropy hrozí největší riziko občanských nepokojů. “ Nigérie zažila převraty již v dřívějších obdobích cenových poklesů z části kvůli nedostatku finančních prostředků ve sponzorských fondech.

Je to významný posun od začátku tohoto roku, kdy mnohé hlavní evropské a americké nadnárodní společnosti postavily Nigérii na vrchol svého seznamu zemí na zahraničních trzích, kde se zvažují investice. Nigérie v letošním roce přeskočila i Jižní Afriku jako největší africkou ekonomiku a investoři upřeli svůj zrak na její robustní perspektivu dlouhodobého růstu, která vycházela z kombinace přírodních zdrojů, příznivého demografického vývoje a nenasyceného spotřebitelského trhu.

Pět nejdravěji rostoucích spotřebitelských trhů světa

„Nigérie až příliš spoléhala na ropu jako na zdroj daňových a devizových příjmů. Ekonomika je ale po odpadnutí tohoto zdroje v důsledku poklesu cen ropy velmi zranitelná,“ poznamenává ale dnes Barclays. „Přesto, že je nigérijské hospodářství v subsaharské Africe považováno za jedno z nejvíce diverzifikovaných, ropa a plyn přispěla do příjmů z vývozu asi 95 % a asi 70 % do daňových příjmů.

Banky odhadují, že Nigérie může přijít až o 700 milionů dolarů z průměrných ročních příjmů z ropy za každý dolar, o který ropa poklesne, s tím, že věří, že země překoná schodek běžného účtu v příštím roce přebytkem z letošního roku.

Morgan Stanley srazila odhad cen ropy. Brent posouvá 5letá minima

Očekává se, že nigerijská měna naira dále oslabí. Centrální banka přijala zpřísněná opatření a hlavní sazba dosahuje 13 %, nejvyšší úrovně od prvního stanovení v roce 2006. Barclays je ale přesvědčena, že centrální banka bude schopna podpořit měnu, která letos ztratila proti americkému dolaru již přes 12 procent hodnoty, jen omezeně.

Schyluje se k tom, že vláda bude muset snížit své výdaje a i úřady budou muset uvažovat o zvýšení daňových sazeb, uvádí Barclays. „Může dojít ke zvýšení napětí mezi severem a jihem,“ poznamenal pro CNBC Ian Bremmer, prezident Euroasia Group.

Levná ropa? Zvyšme daně!

Newsletter