Spotová cena zlata prochází v posledních měsících doslova volným pádem. Od začátku května se cena jedné unce zlata propadla o 160 dolarů, a atakovala tak důležitou psychologickou hranici 1900 dolarů. Na této úrovni byla cena zlata naposledy na přelomu června a července.
Ač by cenám zlata měla přát aktuální nejistota kolem kondice globální ekonomiky, opak je pravdou. O zlatu se dá říci, že jeho cena skáče, jak píská americký dolar. A právě ten v posledních týdnech opět výrazně posiluje. Od poloviny července dolar index (který měří sílu USD ve srovnání s šesti zahraničními měnami) výrazně posiluje. Z úrovně 99 bodů se vyšplhal až na 103 bodů. Americký dolar posiluje kvůli nejistotě ohledně dalšího nastavení měnové politiky v USA. Úrokové sazby tam vzrostly za posledních 17 měsíců již 11x na úroveň 5,25-5,5 %. Do konce roku reálně hrozí ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Producentská inflace za červenec a retailové tržby ukázaly na další inflační tlaky v americké ekonomice.
Díky růstu sazeb je atraktivnější i hlavní “nepřítel” zlata – americké státní dluhopisy. Ty jsou i přes snížení kreditního ratingu USA agenturou Fitch stále brány jako ultimátní bezpečný přístav. Výnos desetiletých dluhopisů překonal 4,2 % a činí tak dluhopisy pro konzervativnější investory velmi lákavými. Zlato oproti tomu nenabízí žádný pravidelný výnos a investoři jsou tak odkázáni pouze na kapitálový růst ceny. Zpravidla navíc mezi americkým dolarem a zlatem platí inverzní poměr – tedy při posilování USD má tendenci cena zlata spíše padat a naopak.
Ač je úroveň 1900 USD za troyskou unci velmi silnou psychologickou rezistencí, při dalším posilování USD se může zlato propadnout ještě níže. Vyloučit tak nelze ani přiblížení k minimům z března, která byla kolem 1800 dolarů. Prohlášení zástupců americké centrální banky zatím spíše nahrávají dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Naopak trh jej již neočekává. Tento kontrast právě působí na posilování dolaru. Pro zlato aktuálně nehovoří ani žádné fundamentální důvody. Slabý výkon čínské ekonomiky může postupně snížit poptávku po špercích. Výrazně výše by pak cenám zlata mohla pomoci asi jen eskalace situace mezi Ukrajinou a Ruskem. Případně další pokus o převrat v Rusku.
Čas zlata však může přijít již příští rok, kdy se za určité konstelace může jeho cena dostat i na historický rekord. Příliš vysoké úrokové sazby v USA mohou způsobit recesi, čemuž se bude chtít americká centrální banka vyhnout. Rychlé snižování úrokových sazeb ve spojení s nejistotou kolem výkonu americké ekonomiky mohou výrazně zatlačit americký dolar směrem níže a zlatu opět pomoci na úrovně přes 2000 USD. Pokud by USA čekalo delší období stagflace (vyšší inflace a nulový ekonomický růst), může tento kov dosáhnout i na historický rekord. V dobách ekonomické nejistoty tak může být právě zlato jedním z nejlepších aktiv. Zlato pak mohou více poptávat i centrální banky do svých rezerv.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.