Bude to rok Elona Muska? Proč ho trápí SolarCity?

Tesla Motors se v příštím roce pokusí uvést na trh nový elektromobil. Otevře gigantickou továrnu na baterie a představí perfektního autopilota. Největší výzva pro majitele firmy, vizionáře Elona Muska, je úplně jiná a s elektromobily nemá nic společného. Jde totiž o výrobce solárních panelů SolarCity, kterou Tesla letos koupila. Zpomalující a měnící se solární trh bude pro Muska opravdovou výzvou, uvedl server MarketWatch.

Výrobce automobilů ze Silicon Valley již brzy na trh uvede první elektromobil, který má být určený pro masy. Očekává také, že továrna „Gigafactory“, která je v Nevadě, najede na plný výkon v roce 2018. Musk by chtěl během dvou let prodat na půl milionu elektromobilů. Všechny tyto snahy přicházejí v době, kdy Bílý dům, kde Donald Trump brzy vystřídá Baracka Obamu, zřejmě nebude zrovna přátelský k solární energii a elektromobilům.

Muskova Tesla koupila firmu SolarCity za 2,6 miliardy dolarů v listopadu. Sloučená firma má pod jednou značkou prodávat elektromobily i solární a bateriové systémy. Musk vynaložil značné úsilí na to, aby akcionáře přesvědčil o tom, že fúze obou firem bude pro obě firmy výhodná. Produktová integrace – solární energie, akumulátory a elektromobily – musí být pro zákazníky jednoznačnou výhrou. Tento krok by se podle Muska měl projevit ve finančních výsledcích Tesly.

Wall Street nebyla o smyslu fúze SolarCity s Teslou zrovna přesvědčena, a to z prostého důvodu. Byznys plán SolarCity se zdál být zavádějící, firma se snaží získat nové prostředky na financování dluhu. Musk tak může začít radikálně měnit firmu, kterou nedávno koupil. Stejně tak může výrazně měnit svůj vlastní byznys.

 

 

SolarCity byla jednou z firem, která zpopularizovala leasing solárních panelů, spíš než jejich vlastnictví. Lidé tak na svých střechách nainstalovali fotovoltaické panely, a rázem mohli měsíčně platit za energie jen drobné. Firma se ale dostala do dluhů, které má stále ve svých účetních knihách a nyní má problémy najít nové zákazníky.

SolarCity je jasnou jedničkou mezi firmami, které instalují solární panely na obytné domy. Její podíl na trhu je zhruba 30 procent. Na druhé místě je firma Vivint Solar s podílem asi devět procent a třetí místo patří společnosti Sunrun, která ovládá asi šest procent trhu. Konkurence ale stále roste. Jde ale především o malé firmy, které mají soukromé majitele.

Americká automobilka Tesla byla založena v roce 2003 v Silicon Valley. V letošním 3. čtvrtletí vykázala poprvé za více než tři roky zisk, když vydělala zhruba 22 milionů dolarů po ztrátě 229,9 milionu dolarů ve stejném období loni. Tržby se více než zdvojnásobily na 2,3 miliardy dolarů. Musk navíc oznámil, že Tesla by mohla být zisková také ve 4. čtvrtletí.

 

Newsletter