Budou prezidentské volby v USA horší než černá labuť?

Americké prezidentské volby, které se budou konat 8. listopadu, mají potenciál způsobit na trhu značnou volatilitu. Mohly by také přecenit řadu trhů po celém světě, vyplývá podle CNBC z vyjádření analytiků Citi. Mohou být volby, v nichž se o křeslo šéfa Bílého domu se utká Donald Trump s Hillary Clintonovou, horší než „černá labuť“?

„S obrovskou nejistotou kolem výsledku voleb a následného formování ekonomické a politické politiky je pravděpodobné, že řadu aktiv čeká zvýšená volatilita. To, samo o sobě, může způsobit značný protivítr růstu,“ uvedla analytička Citi Tina Fordhamová.

„Černá labuť“ je metafora, kterou investiční komunita využívá k popisu nečekané události. Byl to třeba pád trhu s bydlením v USA v roce 2008 nebo japonské zemětřesení v roce 2011, kdy došlo k havárii jaderné elektrárny Fukušima. Podle Citi ale tyto události nejsou schopné způsobit na světových trzích maximální narušení. „Čas od času jsme viděli neočekávané události, jež způsobily krátkodobé pohyby na trzích, které později vyprchaly, když zareagovala opatření a hlavní témata potvrdila sebe sama,“ uvedla banka.

Investoři tak budou ve střehu, když Citi naznačuje neočekávaný výstup k velmi očekávané události, jako jsou právě volby. Takový výstup by mohl způsobit významné a potenciálně dlouhodobé přecenění aktiv, a to jak domácích (amerických), tak světových. Podle Citi je nyní pravděpodobnost vítězství Clintonové 65 procent. Citi ale není přehnaně samolibá a upozorňuje na volatilitu sázkových trhů stejně jako v případě červnového referenda o brexitu.

„Kdo vyhraje? Jak velký vliv vlastně šéf Bílého domu má? Kdo budou hlavní hráči, kteří budou tvořit politiku? Jaká bude kombinace ekonomické, politické a sociální politiky obou politických stran pro USA a světový, ekonomický růst, pro mezinárodní politiku, světový obchod a bezpečnost? Zde je velká nejistota, která se promítá v ekonomice a finančních trzích.

AP: Trump zvyšuje výdaje na volební kampaň, za Hillary zaostává

Newsletter