Budoucnost díky českým startupům. Bezchybné výrobky i více biopotravin

Zdroj: CzechInvest

Startupová scéna je dynamickou složkou české ekonomiky. Vznikající projekty nepřestávají překvapovat svou schopností propojovat odborníky z různých oborů, přicházet s inovativními nápady a využívat nové technologie k řešení společenských problémů nebo překračování hranic toho, co je v současnosti možné. Jednou z přehlídek těch nejzajímavějších českých startupů byla i soutěž CzechInvest Startup Challenge, která se konala 3. prosince. Zde dostalo prostor deset finalistů z téměř osmdesáti startupů, které v letošním roce prošly programy CzechInvestu.

Absolutním vítězem soutěže se stal startup 24 Vision – systém pro kontrolu kvality založen na umělé inteligenci. Jde o stanoviště kontroly kvality, které zná konfiguraci každého produktu a ví, kde má hledat chybu. “Náš systém vidí nejen to, co vidí člověk, ale umí se podívat i dovnitř produktu pomocí rentgenu, infra nebo termální kamery. Učí se samostatně, co má kontrolovat a provádí komplexní kontrolu kvality všech defektů a konfiguračních záměn,“ představil projekt 24 Vision jeho spoluzakladatel a CTO Martin Cviček. Díky 24 Vision tak výrobní linku opouští kvalitní produkty bez vad. V současnosti se například vyrobí zhruba 22 000 aut denně, které musejí být později svolané z trhu kvůli neobjeveným vadám. Startup 24 Vision se proto nyní zaměřuje na automobilový průmysl, ale zvažuje expanzi do dalších sektorů, jako je zdravotnictví, potravinový průmysl nebo výroba spotřební elektroniky. Vítězný startup získal mimo jiné divokou kartu na přímý postup do finále V4 akce Startup Worldcup & Summit 2021. 

V odborné porotě posuzující soutěžící projekty usedla Lucie Hustolesová, ředitelka odboru startupů CzechInvestu, ředitel akce Startup World Cup & Summit Tomáš Cironis, Michal Šmída, zakladatel společnosti Twisto, a Pavel Kocourek, projektový ředitel firmy Zásilkovna. Důležitým kritériem pro ocenění byla především inovativnost produktu nebo nabízené služby, potenciál růstu, existence reálného problému, který firma řeší, byznys plán a také to, jak se vydařilo vystoupení prezentujícího. 

Všechny prezentující startupy mají jedno společné – jejich řešení využívá nové technologie a prvky umělé inteligence. Zakladatelé dokázaly propojit odborníky z různých oborů a inovativně řešit aktuální problémy, případně dalším problémům předcházet.

CzechInvest
Zdroj: CzechInvest

Přehled vítězných startupů

24 Vision

Zakladatelé startupu 24 Vision se rozhodli začít řešit problém nedostatečné kontroly kvality produktů. Mnoho produktů opouští výrobní linku s vadou, které si žádný operátor ani software nevšimne, proto vyvinuli systém komplexní kontroly kvality založené na umělé inteligenci. Systém je schopen samostatně se učit, co má kontrolovat, a provádí komplexní kontrolu kvality všech defektů a konfiguračních záměn. Pilotní projekty jsou aktuálně spuštěny ve více než třiceti firmách jako je ŠKODA AUTO, Faurecia nebo Witte. 

“Naším cílem je být do konce roku 2022 evropský partner číslo jedna v kontrole kvality pomocí umělé inteligence. Chceme pomoci firmám vyrábět bez vad,” uvedl spoluzakladatel a CTO 24 Vision Martin Cviček. 24 Vision kromě České republiky působí také v Německu a Španělsku. Tým firmy své řešení v současnosti zaměřuje na automobilový sektor, ale analyzuje další sektory, jako je zdravotnictví, potravinový průmysl nebo výroba spotřební elektroniky.

Ullmanna

Startup Ullmanna představil inovativní řešení, které umožní škálovat produkci biopotravin pomocí robotiky a umělé inteligence, konkrétně strojového učení. “Vyvinuli jsme chytrou robotickou plečku, která má kameru v každém řádku a díky umělé inteligenci dokáže rozpoznat pěstovanou plodinu. Počítačem řízené nože poté likvidují pouze plevel,” vysvětlil řešení zakladatel startupu Martin Ullmann. Řešení startupu Ullmanna tak pomáhá redukovat potřebu používání pesticidů a podporovat ekologické zemědělství na větší rozloze bez potřeby navýšení ruční práce. Projekt je výsledkem úspěšného propojení odborníků ze zemědělství a z oboru IT.

“Díky strojovému učení jsme schopni likvidovat plevel v zárodku a ne, když je vidět na povrchu. Náš stroj zvládne ve stejném čase práci jako 60 lidí. Nabízí zemědělcům až trojnásobně vyšší zisk na hektar a návratnost do dvou let,”  upřesnil ředitel startupu Martin Ullmann.

Readmio

Více než polovina dětí ve věku 0-5 let nezažívá pravidelné čtení pohádek a příběhů od rodičů. To se snaží změnit aplikace Readmio. Použitím algoritmů na rozeznání hlasu a během čtení dokresluje pohádky zvuky a hudbou, čímž dělá z předčítání opravdový zážitek. Cílem aplikace je motivovat rodiny, aby trávily více času spolu a pomáhá jim znovuobjevovat svět čtení. 

“V tuto chvíli mají uživatelé aplikace možnost vybrat si z více než stovky pohádek. Přepisujeme množství známých pohádek, ale zároveň tvoříme i moderní příběhy. Chtěli bychom přidávat dvě až tři nové pohádky každý týden,” uvedl zakladatel projektu Readmio Ilya Novodvorskiy. Aplikaci si zatím stáhlo přes 65 000 uživatelů a stala se druhou nejlepší bezplatnou aplikací v App Storu. Prémiová služba zahrnuje možnost nahrát předčítání pohádek tak, aby si ji děti mohly přehrát a slyšet hlas svých rodičů, kdykoli si budou přát.

Cenu diváků, kteří během soutěže hlasovali na Facebooku CzechInvestu, získal projekt Dronetag, který nabízí hardwarové a softwarové řešení pro bezpečný provoz dronů.

Soutěže se dále zúčastnil startup Pointee zaměřený na optimalizaci automatizovaných procesů, aplikace Vím o všem inovující oblast stavebnictví nebo chytrá platforma VisionCraft, která pomáhá řidičům rychle a efektivně zaparkovat a poskytuje data pro lepší urbanistické plánování. Mezi deset finalistů se probojovaly i technologická platforma Promethist.AI, která vytváří unikátní digitální osobnosti schopné provázet nás a podporovat v různých životních etapách, projekt Spacemanic pomáhající zajistit kontakt s vesmírem nebo startup Flowerchecker, který své algoritmy pro identifikaci rostlin následně přeměnil do zařízení schopné zanalyzovat zadané území a optimalizovat množství nutného postřiku.

Pandemie startupovou scénu příliš nazasáhla

Generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl během konference také zmínil průzkum, který CzechInvest provedl na jaře, s cílem zjistit, jak dopadla koronavirová pandemie na startupovou scénu. Z průzkumu vyplynulo, že 83 % začínajících firem, které využívají služeb CzechInvestu, pandemie ani vládní restrikce výrazněji neovlivnila. “Většina projektů se rekrutuje z IT oboru, takže pandemii vnímala spíše jako příležitost dále rozvíjet své produkty nebo aplikace. Výraznější dopad má současná situace na startupy, které se zabývají hardwarem – nemožnost cestovat nepříznivě ovlivnila jejich podnikání,” dodal Patrik Reichl.

 

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. Agentura CzechInvest podporuje startupy a inovativní podnikatele od roku 2011 a za tuto dobu už podpořila téměř 400 začínajících firem. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992.

Newsletter