Buffett: Akcie se vydají vzhůru

Akciové trhy se vydají vzhůru, na trzích se toho nyní tolik neděje. Řekl to dnes Warren Buffett, jeden z nejbohatších lidí planety, americký investor a  šéf konglomerátu Berkshire Hathaway. Buffett po tři hodiny odpovídal na otázky moderátorů televize CNBC a diváků. Řekl například, že jeho firma je při nákupu akcií agresivnější, když jdou trhy dolů.

„Když akcie zlevňují, je to dobrá zpráva, stejně jako když klesá cena hamburgerů,“ řekl Buffett. Zároveň doplnil, že je sice těžké odhadnout, jak se budou v krátkodobém horizontu vyvíjet ceny akcií. Není ale obtížné odhadnout, že americkou ekonomiku čeká příznivý vývoj. „Za posledního půl roku se toho na amerických trzích mnoho nezměnilo,“ míní investor přezdívaný Věštec z Omahy. „Amerika nikdy nebyla větší. V budoucnosti sice bude ještě větší, dosud ale nebyla ekonomicky nikdy tak velká, jako je teď,“ uvedl dále Buffett.

Buffett dnes komentoval také spor technologické společnosti Apple a FBI, které se přou o přístup do iPhonu mrtvého teroristy. Ochrana soukromí a bezpečnost mají podle něj své meze. „Žijeme ve velmi nebezpečném světě,“ podotkl miliardář.

Řeč přišla i na otázku nákupu akcií technologické společnosti IBM. „Věštec z Omahy“ připustil, že tento krok by se mohl časem ukázat jako chyba, i tak si ale zatím nemyslí, že rozhodnutí vlastnit tyto akcie bylo špatné. Naopak za obrovskou chybu označil již dříve investici do britské maloobchodní firmy Tesco, ve které již v současnosti podíl nemá.

Šéf Berkshire Hathaway také věří, že Velká Británie zůstane v Evropské unii. Podle něj to bude na Britech samotných.  Buffett také odhadl, že v roce 2030 bude do 10 procent automobilů samořiditelných. Nízké ceny zemního plynu podle něj výrazně postihly uhlí.

V dopise akcionářům konglomerátu Berkshire Hathaway Buffett ekonomiku USA přirovnal ke zlaté huse, která bude snášet další a ještě větší zlatá vejce. „V posledních 240 letech se nevyplácelo sázet proti Americe a ani teď tomu není jinak. „Dnešní politici rozhodně nemusejí ronit slzy za děti zítřka,“ uvedl Buffett v dopise a dodal, že současná americká generace je nejšťastnější v historii.

Newsletter