Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Buffettův klíč k hodnocení akcií

Miliardář a investiční ikona Warren Buffett má v procesu hodnocení akcií zcela jasno. Hlavní věc, na kterou je potřeba se soustředit, je současná úroveň úrokových sazeb. „Věštec z Omahy“ je přesvědčen, že technická nula v případě krátkodobých úroků funguje v kontextu dlouhodobého výhledu jako jistota toho, že akciový trh momentálně je, a do budoucna i stále bude, poměrně levný.

„Pokud by současná úroveň úrokových sazeb vydržela ještě deset let, můžeme s klidem říci, že jsou akcie extrémně levné,“ řekl Buffett v rozhovoru pro CNBC. „Jakmile však bude úroková politika normalizována, celá situace se obrátí,“ dodal investor.

Buffettův názor je ještě více podtržen, jakmile dojde na srovnání akcií s dluhopisy. V jejich případě je investor zarytě přesvědčen o extrémním nadhodnocení. „Pokud bych znal snadný a hlavně bezrizikový způsob, jak vsadit na pokles cen dvaceti- a třicetiletých státních dluhopisů, okamžitě bych to udělal. Bohužel, to ale není můj případ, alespoň ne v takové kvantitě, která by mi dávala smysl,“ přepisuje jeho slova CNBC.

Warren Buffett škodí zdraví

Na otázku ohledně vývoje americké úrokové politiky se Buffett zdráhal mluvit konkrétněji. Dle něj se uvolněná měnová politika ukázala jako správné řešení, avšak to, zda bude Federální rezervní systém i nadále pokračovat v tomto trendu, už se zdráhal komentovat. „Už tak mě Fed neskutečně vyškolil. Všechny mé odhady byly špatně. Očekával jsem, že touhle dobou už budou úroky neskonale vyšší,“ přiznal. Faktem prý ale je, že by se Fed měl držet stávající strategie, a to alespoň do doby, doku bude pokračovat extrémně uvolněná politika Evropské centrální banky.

Buffett sází na sektor automobilek. Vsadíte si s ním?

Buffett vzkázal investorům: Za štěstím jděte do Ameriky

Newsletter