Buffettův obrat. Dostal chuť na dříve neoblíbený sektor

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta získala podíl ve třech ze čtyř hlavních leteckých společnostech – American Airlines, United Continental Holdings a Delta Air Lines. Firma o tom již informovala Komisi Spojených států amerických pro cenné papíry a burzu. Podle CNBC ale Berkshire získala podíl také ve čtvrtých hlavních aerolinkách Southwest Airlines.

Buffettův záměr investovat do aerolinek znamená šokující zvrat. Leteckému průmyslu se totiž po celá léta vyhýbal, důvodem byla jeho volatilní investice do US Airways v roce 1989. Tehdy koupil akcie aerolinek za 358 milionů dolarů a jejich cena téměř okamžitě klesla.

V roce 1995 Buffett investici odepsal na 89,5 milionu dolarů, 25 centů na dolar z původní částky. „Věštec z Omahy“ na investici nějaké peníze získal, zhruba 250 milionů dolarů. Pocit úzkosti, který kvůli investici vytrpěl, ale stačil na to, aby mu celé letecké odvětví zhořklo. Často to také zmiňoval v každoročních dopisech akcionářům.

Zisk investiční firmy Warrena Buffetta klesl téměř o čtvrtinu

Téměř v každém dopise od roku 1989 do 1996 Buffett tento nákup označoval za chybu. Už v roce 1989 si stěžoval na „kamikadze taktiku některých dopravců“ a odvětví říkal, že je „je téměř nemožné, být o něco chytřejší než váš nejhloupější konkurent“. V roce 2007 s tímto argumentem proti investicím do aerolinek opět přišel.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola. Sídlí v Omaze ve státě Nebraska. Šestaosmdesátiletý Buffett řídí společnost Berkshire od roku 1965. Tradičně se řadí k nejbohatším lidem světa.

 

Newsletter