Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Buffettův smolný rok 2015

Jedním z tradičně nejsledovanějších investorů, který svým slovem i činem dokáže zahýbat trhy, je Warren Buffet. Takzvaný Věštec z Omahy však letos nezažívá zrovna nejlepší rok….

Akcie jeho vlajkové lodi, kterou je společnost Berkshire Hathaway, si za rok 2015 prošly bezmála 10% propadem. Situace je ještě horší, pokud sledovaný titul srovnáme s hlavním benchmarkem S&P500. Právě za  ním akcie Berkshire zaostávají dokonce o více jak 10 %.

Dle informací serveru CNBC je možné z vývoje titulu Buffettovy společnosti vypozorovat, že její výkon má v době, kdy S&P 500 raketově roste, tendenci zaostávat. Naopak v situaci, kdy se indexu nedaří, Berkshire ho hravě „strčí do kapsy“. Tento fakt logicky vyplývá ze strategie, kterou Buffett zastává. Jakožto příznivce hodnotového investování, jež je založeno na dlouhodobém držení akcií vybraných společnosti, si ceny sledovaných titulů udržují konstantní výkon a přehnaně nepodléhají aktuálním výkyvům trhu, jako tomu je například u cyklických akcií. Ostatně jak sám Buffett říká, „buďte ostražití v době, kdy jsou všichni nenasytní, a nenasytní tehdy, když se všichni bojí.“

Nicméně tento rok není ani pro S&P 500 nikterak ziskový, o to hůř je na tom samotná Beerkshire. I přesto, že do konce roku zbývá více jak měsíc, je patrné, že rok 2015 se do historie zapíše jakožto doba, kdy „áčkové“ akcie Berkshire Hathaway podruhé od roku 1990 skončily s horším výkonem než S&P500, který v ten samý čas rovněž reportoval ztráty (viz graf).

Z historického hlediska byl z tohoto pohledu nejhorší rok 1999, kdy akcie Bershire spadly o 20 %, zatímco S&P500 naopak o to samé číslo vzrostl.

Kdo za to „může“?

Expozice Buffettovy vlajkové lodi obsahuje některé akcie, jež si prošly opravdu bídným rokem. Jmenovat je možné tituly segmentu dopravy a průmyslu, pokud bychom chtěli být konkrétní, je možné poukázat na firmy jako IBM či American Express. O něco lépe na to byla například banka Wells Fargo a Coca-Cola. Nejvíce se na Buffettově portfoliu podepsal propad ropy, který zasáhl již zmiňovaný segment dopravy.

Co se týče výhledu, někteří analytici míní, že se Berkshire potýká s určitým nedostatkem nápadu. Ani nedávná akvizice společnosti Precision Castparts totiž stále není adekvátní příležitostí, kam zaparkovat neskutečné množství kapitálu, které Berkshire dlouhodobě vytváří.

Buffettova Achillova pata?

Newsletter