Býci na zlatě se probudí aneb jak to vidí HSBC

Komoditní trhy patří letos mezi ty méně šťastné. Obzvláště se to týká zlata. To si od začátku roku prošlo bezmála 6% propadem, který žlutý kov dostal až na nejnižší úrovně od března 2009. I přesto, že většina trhu zůstává nadále pesimistická, londýnská banka HSBC sází na přesný opak. Proč?

Analytici známého finančního domu předpovídají, že si zlato projde ještě letos zhruba 10% rally, která by měla cenu vyhnat až na úrovně 1200 až 1225 dolarů za trojskou unci. Svá očekávání staví na pěti základních argumentech:

Fed a navyšování sazeb

Americká centrální banka letos pravděpodobně přistoupí k prvnímu navýšení hlavní úrokové sazby. Investiční publikum tento krok očekává na podzim, přičemž nejvíce se spekuluje o září. Obecně se má za to, že vyšší sazby sráží ceny zlata dolů, analytici HSBC jsou však přesvědčeni, že tentokrát by situace nemusela být tolik bolestivá.

Vzhledem k tomu, že spekulace o zvýšení amerických krátkodobých sazeb probíhají již od začátku roku 2013, hlavní dopad této operace se již dávno včlenil do současné ceny. Jakmile tedy Fed přistoupí k normalizaci své úrokové politiky, nemusela by cena zlata reagovat tak citlivě, jak někteří předpokládají.

Vyšší sazby ≠ nižší cena

Vyšší sazby však nutně neznamenají nižší cenu zlata. HSBC ukázala, že každé historické navýšení úroků za posledních třicet let bylo následováno oslabením dolaru, což ve výsledku podpořilo růst cen zlatého kovu. Slabší americká měna tak zlevňuje zlato především pro zahraniční investory, kteří hromadně otvírají nové pozice.

„Tento fakt je pro cenu zlatu velmi důležitý,“ přepisuje slova analytiků server CNBC. „Historie ukazuje, že ceny zlata obecně rostou, i když s určitým zpožděním, poté, co Fed přistoupí k první fázi navyšování sazeb.“

Prostor pro rally

Krátké pozice, spekulující na pokles ceny drahého kovu, se dnes nacházejí na historických maximech. Naopak ty dlouhé, sázející na růst, nejsou z historického hlediska ani na úrovni dlouhodobého průměru. Z toho důvodu existuje poměrně velký prostor pro zvrat, jakmile se sentiment investorů obrátí.

Potvrzuje to i sama americká komoditní burza Comex. Ta na začátku července reportovala historicky maximální počet krátkých zlatých pozic, zatímco ty dlouhé se nachází na maximech pouze od konce roku 2009.

Ceny jako hlavní motor poptávky

Momentální relativně nízká cena zlata by měla popohnat poptávku, a to především ze strany spotřebitelů z rozvojových trhů. Právě ti totiž v tomto směru prozatím zaostávali.

„V případě významných spotřebitelů zlata, jako je Čína, Indie, Indonésie a Vietnam, nemají investoři, jak se zdá, dostatek instrumentů, pomocí kterých by zabezpečili své úspory proti obecnému poklesu cen či nízkým až záporným reálným úrokovým sazbám,“ míní analytici. Například v Číně a Indii je spotřeba zlata na hlavu velice nízká, což otvírá prostor pro zvýšení poptávky s tím, jak v těchto oblastech pozorujeme růst příjmů.“

Centrální banky

Jedním ze signálu potenciálního růstu zlata je činnost čínské centrální banky. Právě ta nedávno odhalila svou velikost zlatých rezerv, které ke konci června dosahovaly 1658 tun, což je oproti roku 2009, kdy banka tento údaj reportovala naposledy, nárůst o 57 %.

„Čínská centrální banka je subjekt s významným vlivem. Fakt, že hromadí zlato v takové míře, by mohl působit jako startér pro ostatní centrální banky rozvojových trhů, které by začaly dělat to samé,“ jsou přesvědčeni analytici HSBC.

Co se týče ostatních měnových autorit, tak většina z nich drží zlaté rezervy o poměrně malé míře ve vztahu k jejich měnové expozici. I to tak otvírá prostor pro další růst drahého kovu.

 

Newsletter