Býk, medvěd a teď i králík aneb trhy jako jedna velká ZOO

Začátek letošního roku nebyl na trzích zrovna přívětivý. Situace dospěla dokonce do té úrovně, že se do hry dostávaly spekulace ohledně nástupu „medvědího“ trhu. To však trvalo pouze do 11. února, kdy bylo dosaženo prozatímního dna. V tu chvíli se naděje opět přesunuly zpět k růstovým „býkům“, i když ne zcela všechny. Podle ostříleného stratéga totiž nastává doba úplně jiného „zvířete“, než byste mohli čekat.

Podle Jima Paulsena, hlavního stratéga společnosti Wells Capital Management, vypadá aktuální situace jako „králičí“ trh. To však nemá nic společného s blížícími se Velikonocemi. Tento trend se vyznačuje tím, že doslova kopíruje králičí poskakování. Trhy tak neustále rostou a klesají, aniž by bylo dosaženo jasného a dlouhodobého směru nahoru, či dolů.

„Na rozdíl od nadšeného byla či děsivého medvěda se králičí trhy vyznačují skoky nahoru a dolů ovšem bez jasného udání směru,“ přepisuje CNBC Paulsenova slova z posledního reportu. „Přesně takový pohyb je na akciích možné pozorovat především v době pozdějších fází ekonomické obnovy,“ doplnil expert.

Jeho slova potvrzuje vývoj indexu S&P 500. I přesto, že jsme za posledních 15 měsíců pozorovali určitý posun směrem nahoru, stále však nejsme nikterak výrazně dále od úrovní z listopadu 2014, kdy Federální rezervní systému ukončil třetí kolo programu kvantitativního uvolňování.

Zmiňované skoky oběma stranami měly své důvody. Jmenovat lze dění v Číně, kde zasáhl masivní propad na akciích, stejně tak i ekonomické zpomalení země, jako další pak svou trochou přispěl vývoj na ropě a na komoditních trzích vůbec. Všechny tyto fundamenty museli investoři zkousnout, obdobně jako nástup volatility, jež byla naposledy pozorována v době před poslední finanční krizí. A není to zcela vše, je přesvědčen Paulsen.

„Očekávám, že se americké trhy budou stále pohybovat převážně do strany. Pokud se nacházíte v králičím“ trendu, zažité „medvědí“ a „býčí“ strategie ztrácejí smysl. Investoři by se proto měli poohlédnout po alternativních přístupech, které by v aktuální situaci bylo možné využít,“ míní stratég.

V rámci toho Paulsen doporučuje přesměrovat se od titulů amerických společností s vysokou tržní kapitalizací (tzv. large caps) směrem k těm menším a středním (mid a small caps). Za zvážení stojí i komodity, případně další reálná aktiva. Z hlediska jednotlivých sektorů by se mohlo dařit především průmyslu, výrobním materiálům a zboží dlouhodobé spotřeby.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter