Býk Paulsen vidí synchronizované oživení

Svět se poprvé po mnoha letech sjednocuje a není to jen kvůli olympiádě v Riu. Tvrdí to Jim Paulsen, investiční stratég firmy Wells Capital Management. „Myslíme si, že oživení světové ekonomiky je na počátku synchronizovaného odrazu. Myslím, že máme důkaz, že se to opravdu děje,“ řekl televizi CNBC Paulsen.

Stratég s býčím pohledem na trh upozornil na to, že politici poprvé za posledních osm let po celém světě tlačí globální ekonomiku souběžně vzhůru. V minulosti tomu tak vždy nebylo. Řada rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik byla často v konfliktu se Spojenými státy.

Zmínil uvolnění v Japonsku a v eurozóně, a odkázal na „plnění Bernankeho stimulu“ s tím, že pomohlo růstu akcií. A zatímco připomněl, že ekonomický růst bude ve srovnání s historickým vývojem „podřadný“, již nyní vidí stabilní zlepšení.

„Když se podíváte na ukazatele světového překvapení, jsou nahoře na většině míst po celém světě včetně Spojených států,“ dodal Paulsen. Index překvapení, který měří ekonomické reporty po celém světě, vychází nad očekávání. To naznačuje, že ekonomika zrychluje.

Paulson poukázal na index Westpac Positive Surprise Global a poznamenal, že se v březnu se dostal ne jednu z nejnižších hodnot za posledních pět let, v srpnu byl naopak na jedné z nejvyšších úrovní. „Zlepšení rychlosti ekonomiky také silně naznačují posilující akciové trhy,“ dodal. A akciové trhy po celém světě opravdu rostou, hlavní americké indexy jsou blízko rekordních úrovní. Rozvíjející trhy letos zpevnily o více než 15 procent.

Newsletter