Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Býk v přestrojení za medvěda

Během posledních čtyř týdnů zhoršili analytici očekávání u 697 amerických společností. Největší ekonomika světa si tak v prvním čtvrtletí prošla poměrně nejistou fází. Hlavní indexy byly jak na houpačce, Fed ve své politice nijak zvlášť nepřekvapil a většina zveřejněných dat se nesla spíše v negativním nádechu. To vše však nedělá vrásky Pualu Hickeymu, zakladateli investiční společnosti Bespoke Investment. Ten je naopak přesvědčen, že současná medvědí nálada není ničím jiným, než znakem blížícího se býčího trendu, který postupně startuje společně s americkou výsledkovou sezónou.

1Q v USA: Vrásky firem, úsměv investorů? (+kalendář)

Během svého rozhovoru pro server CNBC Hickey poukazuje na fakt, že jakýkoliv sentiment, vzniklý před výsledkovou sezónou, bývá běžně silným kontrariánským indikátorem. Z výzkumu společnosti Bespoke vyplývá, že za posledních šest let byla většina analytických očekávání inverzně korelována s vývojem trhu, který následoval během dalších šesti týdnů zveřejňování hospodářských výsledků.

Špatná nálada i mizerná očekávání jsou dle Hickeyho spojena s faktory jako je špatné počasí, nízké ceny energetických komodit a bouřlivý vývoj na měnových trzích, které v podstatě ovládl americký dolar. Pomineme-li všechna zdůvodnění, která negativní sentiment přiživují, Hickey je přesvědčen, že laťka nastavená velmi nízko je přesně to, co trhy pro budoucí růst potřebují.

Analytici Bespoke Investment se od roku 2009 zaměřili na celkem 17 čtvrtletí, u kterých byla očekávání výsledkové sezóny převážně negativní. Ukázalo se, že i přes špatnou náladu předčil index S&P 500 v průměru očekávání o 2,4 %, tzn. že v 82 % případů se vyvíjel pozitivně. V sedmi čtvrtletích, ve kterých analytici naopak očekávali velmi pozitivní vývoj, S&P 500 v průměru klesl o 1,18 %, přičemž pouze v 43 % případů se realita shodla s původním očekáváním.

Na co se zaměřit?

V rámci této predikce pak Hickey jmenuje dvě konkrétní investiční příležitosti, které jsou pro příští týdny jeho favority. První z nich je technologická společnost IBM. V jejím případě je dle investora pesimismus začleněn už od nesplněných očekávání z listopadu minulého roku. Tehdy se akcie firmy propadly o 8,4 % s tím, jak IBM ohlásila upuštění od svého pětiletého plánu, jenž měl výrazně podpořit ziskovost společnosti.

„Všechny špatné zprávy už jsou v ceně akcie dávno obsaženy,“ řekl Hickey. Dle jeho názoru existuje u IBM výrazný support na úrovni 150 dolarů za akcii, který podporuje potenciál růstového překvapení. Technologická společnost ohlásí své výsledky za první čtvrtletí přesně příští týden, v pondělí 20. dubna.

IBM popřela zprávu Forbes, že se chystá propustit 100 tisíc lidí

Druhým tipem není konkrétní akcie, nýbrž sektorový burzovně obchodovatelný fond XLI. Dle Hickeyho nebyl výhled amerického průmyslového sektoru od druhého čtvrtletí 2012 tolik negativní, jako je dnes. „Ve třech čtvrtletích posledních šesti let byly revize ještě negativnější, než jsou teď. Ve všech těchto případech se výkonnost sektoru během dalších šesti týdnů zvedla o 5,3 až 9,4 %,“ vysvětluje investor. Svou trochou k růstu pak mohou podle Hickeyho přispět i lepší data z Evropy a nižší vstupní náklady.

David Rosenberg o 4 překážkách akciového trhu

Kdy se americký býk zastaví?

Newsletter