Čeká ceny elektřiny v Evropě další prudký pád?

Devítiletá minima tržních cen elektřiny na pro Evropu i Čechy klíčovém německém trhu, dosažená v dubnu, dost možná nejsou minulostí. Další propad jen lehce zotavených cen může přinést horizont následujícího roku, kdy Německo spustí nové uhelné elektrárny i čerstvě vybudované solární a větrné kapacity.

V prosinci velké německé energetiky RWE a E.ON spustí do provozu nové produkční kapacity elektřiny, které obslouží zhruba 8,2 milionu německých domácností, pětinu celé země. Volná kapacita (můžeme jí říkat záložní ale také nadbytečná) se dle propočtů čtveřice energetických operátorů v zemi navýší na 17 procent a to vrcholové spotřeby. Faktem je, že „zbytná“ kapacita dosahovala v roce 2011 (roce Fukušimy) 21 procent, ale za jiné tržní situace.

Tržní cena elektřiny v Německu, které je trhem určujícím také pro tuzemsko, padla od roku 2010 o zhruba 36 procent, marže osmi německých energetik se souhrnně zúžily na 5,4 procenta proti 15 procentům před deseti lety. Nové uhelné zdroje přicházejí do prostředí, ve kterém Německo bude plnit svůj cíl nárůstu podílu větrné a solární energie. Tyto zdroje přitom za vhodného počasí vytláčejí dodávky do sítě ostatních lépe regulovatelných zdrojů energie, zejména jaderných, uhelných a plynových. „Nové elektrárny budou spuštěny za současných cen elektřiny, což znamená, že nebudou ziskové,“ uvádí trader s elektřinou v německé Energieunion Ricardo Klimaschka pro Bloomberg. „Tyto dlouho připravované projekty jednak nenaplní původní očekávání ziskovosti a dále zatlačí na tržní cenu elektřiny směrem dolů,“ dodává. Německo chce 45% podíl obnovitelných zdrojů v roce 2025, po letošní úvodní čtvrtině to bylo zhruba 27 procent.

Devítiletého dna u 33,6 EUR/MWh dosáhl roční kontrakt na dodávku elektřiny na německé  burze v úvodu letošního dubna. Dnes se ceny ročního kontraktu pohybují u 34,4 EUR a podle norské průzkumné firmy pro energetický trh Markedskraft za rok cena ročního kontraktu klesne o další euro k 33,4 EUR/MWh. O krvavých stopách tohoto vývoje v hospodaření německých energetik mluvil finanční ředitel RWE Bernhard Guenther v květnovém konferenčních hovoru s analytiky.

Podle dat, soustředěných týmem Citigroup, podíl instalované solární a větrné kapacity na celkové instalované kapacitě v Německu dosáhne příští rok 42 procent proti 30 procentům v roce 2010. Uhlí a lignit mírně poklesne k 28 z 32 %. Německé energetiky chtějí letos a příští rok spustit nové uhelné produkční kapacity o výkonu 5,6 tis. MW proti 10 tis. MW nové solární a větrné instalace za stejnou dobu. Londýnský analytik Credit Suisse Vincent Gilles očekává, že marže uhelných zdrojů v roce 2016 otočí do záporu.

Tlak obnovitelných zdrojů na stav nabídky a poptávky na německém trhu s elektřinou začíná být viditelný zejména o víkendech při uzavřených kancelářích a provozech firem. Zatímco za uplynulý rok se dle dat Bloomberg spotová cena elektřiny pohybovala u 39 EUR/MWh zprůměrovaně na den v týdnu, o víkendu nad 20 EUR. „Nedělní sleva stojí energetiky až 26 procent čistých příjmů,“ tvrdí londýnský analytik Deutsche Bank Martin Brough. Od vývoje na německém energetickém trhu čeká ukrojení 164 milionů eur či 16 % čistého zisku roku 2015 u RWE, 5 % u E.ON a plných 26 % u rakouské energetiky Verbund.

Cilles z Credit Suisse očekává, že aby se německé ceny elektřiny stabilizovaly, musely by být uzavřeny kapacity o celkovém výkonu 40 tisíc MW. „A to se nestane,“ říká s tím, že ceny na dosah 35 EUR za MWh vidí jako reálné až do roku 2020.

Newsletter