Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Čeká ceny komodit pád kvůli šedým úvěrům v Číně?

Světové trhy se budou muset vyrovnat s citelným propadem cen železné rudy, mědi a dalších komodit, pokud čínské úřady přestanou tolerovat běžnou a dlouhodobou praxi, kdy dovoz komodit do Číny je uskutečňován pouze jako cesta k úvěrům pro firmy, které by se jinak k financování bankami nebyly schopny dostat. Čínský problém narostl do rozsahu, který naznačuje, že tolerance úřadů skutečně skončí.

Dovoz komodit je osvědčenou cestou, jak obejít čínské restrikce na poskytování nových úvěrů. V běžně uzavíraných dohodách o financování dovozu komodit poskytnou banky firmám úvěr, který firmy použijí k importu a prodeji dané komodity na domácím trhu nebo – v rozsáhlém počtu případů – komoditu použijí jako zástavu a peníze investují do výnosnějších aktiv v době před splacením úvěru.

Praxe byla dosud tolerována. Za rok 2013 ale představovala už třetinu růstu objemu peněžní zásoby a do záležitosti se vložila vláda. Kvůli přílivu pololegálně získaných peněz, riziku negativního dopadu na ekonomiku, inflaci. Praxe s sebou nese ale i další riziko – nepřiznané, neoficiální zásoby komodit. Podle průzkumu Capital Economics by například neoficiální zásoby mědi v zemi mohly dosahovat až 700 tisíc tun. Je nasnadě, co by způsobilo překotné vyskladňování takovýchto zásob na trh, pokud úřady začnou provádět prověrky a čistky fyzického stavu.

„Financování dovozu komodit a jeho výnosnost vzbuzuje nedůvěru. Úřady zvyšují své úsilí omezit stínový bankovní systém,“ uvádí ve zprávě Caroline Bain, komoditní stratég Capital Economics.

Čínské úřady včetně bankovního regulátora se do akce vydaly v květnu. Varovaly banky před zpřísněním kontrol u poskytování úvěrů na dovoz železné rudy. „Zdá se být jen otázkou času, než se úřady zaměří na dohody o financování dovozu mědi, což by mělo za následek prudké uvolňování zásob mědi na trh,“ řekl Bain.

Terčem pozornosti čínských úřadů, mediálně známým i na Západě, je Qingdao, třetí největší čínský přístav. „Každý den můžete v přístavu vidět zástupce bank, obchodníky a skladníky, jak fyzicky počítají zásoby. Do sporu se dostali dva obchodníci, kteří měli tentýž doklad ke stejnému nákladu,“ uvedl zástupce jedné z obchodních firem, který tento týden přístav navštívil. Co bude vláda zejména zkoumat? Zda jednotlivé příjmové doklady, které se váží k nákupu železné rudy, byly vícekrát použity k získání finančních prostředků u různých bank a obchodních domů.

Vzhledem k tomu, že Čína tvoří 40 % světové poptávky po mědi, nejsou vyhlídky pro komodity po zásahu čínské vlády zrovna radostné. Jak řekl Jonathan Barrat, investiční šéf Ayers Alliance Securities: „Když se podíváme na primárně dovozní trhy jako ten s železnou rudou, obavy začínají růst.“

V květnu spadly ceny železné rudy o 14 procent a celkově od začátku roku o 32 procent. V polovině tohoto týdne pak zaznamenaly nejhlubší propad za posledních sedm týdnů. „Očekáváme tlak na ceny mědi nadále směrem dolů. Ke konci třetího kvartálu čekáme pokles ceny, která je nyní u 6900 USD/t až k úrovním u 5800 dolarů,“ odhaduje Capital Economics. Cíl na konci roku pro cenu železné rudy se pohybuje u 90 dolarů za tunu, mírně pod aktuální úrovní. Výraznější slábnutí cen železné rudy očekává Barratt z Ayers Alliance Securities.

Newsletter