Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Čeká nás na trzích silná risk-on vlna?

Klíčové body

  • Je pravděpodobné, že máme před sebou poměrně silnou risk-on vlnu.
  • Index S&P500 se vyšvihnul nad hlavní klouzavé průměry, Nasdaq se formálně dostal do „bulish“ zóny.
  • Posiluje česká koruna, která je jednoznačně risk-on investicí.
Zdroj: Depositphotos

Nedávno proběhla na finančním Twitteru debata o tom, zdali poslední opatření Fedu na záchranu vkladatelů krachujících bank splňují kritéria pro to, aby se dala nazývat kvantitativním uvolňováním. Diskutující dospěli k závěru, že nesplňují. Na druhou stranu nemůžeme popřít, že to, co Fed udělal, technicky splňuje podmínky monetárního uvolňování. Bilance Fedu skokově narostla a půlroční hlemýždí proces jejího smršťování se během několika týdnů téměř úplně zvrátil. Fed nevykupuje extenzivně dluhopisy s dlouhou splatností, ale „pouze“ půjčuje proti jejich zástavě. Výsledkem obou operací je stále „tisk“ rezerv. Tržní ztráty, které jsou banky nuceny realizovat, musí někdo zaplatit. Pokud nechceme, aby to byl vkladatel, zbývá Fed.

Během bezbřehého covidového „tištění“ peněz došlo k tzv. komoditizaci akciového trhu. Valuace se vyšvihly do nesmyslných výšin a akcie byly obchodovány ne na základě svého fundamentu, ale jen jako spekulativní nástroj. Investiční prostředí ovládly pochybné „memy“, z nichž asi jen jeden měl racionální jádro. Byl to „mem“ představující předsedu Powella s příruční tiskárnou, z níž vylétají dolary. Růst úrokových sazeb zasadil tomuto chování citelnou ránu. Tvůrci „memů“ najednou ztratili hlavní téma. Rezervy se přestaly tisknout a naopak díky kvantitativnímu utahování se začaly ztrácet ze systému. Ceny akcií zkorigovaly, všechno bylo na dobré cestě ke stabilizaci. Spekulativní démon pomalu ztrácel sílu a už už to vypadalo, že zahyne bídnou smrtí. Pak však přišel březen, kauza Silicon Valley Bank a tištění rezerv se obnovilo. Démon znovu povstal. Seriózní analytici mají tendenci podceňovat jeho sílu a v tom spočívá jeho nebezpečí.

Je pravděpodobné, že máme před sebou poměrně silnou risk-on vlnu. Chování akciového trhu poslední den prvního kvartálu tomu dává za pravdu. Akciový index S&P500 se vyšvihnul nad hlavní klouzavé průměry a trh Nasdaq se formálně dostal do „bulish“ zóny.  Posiluje česká koruna, která je jednoznačně risk-on investicí. Proti této vlně, na rozdíl od covidové doby, působí reálné makroekonomické ukazatele, které pomalu začínají odrážet vyšší úrokové sazby. Mohou se objevit další problémy ve finančním sektoru. Čeká nás proto velmi aktivní období.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0814 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0770 do 1,0943 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,70 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,40 až 23,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,43 do 21,82 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter