Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Čeká nás silný jüan a euro, nebo další zisky dolaru?

Klíčové body

  • Pokud bude americkým prezidentem zvolen demokratický kandidát Biden, posílit by mohla zejména čínská měna. Ještě více oslabit by naopak mohl ruský rubl.
  • Trumpovo znovuzvolení nelze podle nás zcela vyvrátit. Profitovat by z něj měl například rubl. U dalších rizikových měn by záleželo na případné změně tržní nálady (spojena například s otázkou amerického fiskálního balíku) a na globálně silnějším dolaru. Klíčovou roli by v tomto případě hrála „nepřipravenost“ trhu.

Mohlo by se zdát, že narůstající nervozita ohledně druhé vlny koronaviru a na ni navazujících, zejména evropských, opatření vytlačila faktor amerických prezidentských voleb na pomyslnou druhou kolej. To by se v tomto týdnu mělo změnit. Z předchozího vývoje dokážeme celkem snadno identifikovat pohyby konkrétních měn reagujících na náskok demokratického kandidáta Bidena. Otázkou je, zda se tento odhad vyplní a zda se opravdu dočkáme s tímto scénářem očekávaných pokračujících pohybů, zejména, když již zacenění tzv. „modré vlny“ z velké části proběhlo. Ostře sledován bude počet hlasů i z hlediska možné napadnutelnosti výsledku a samozřejmě i vzhledem k „boji“ o Kongres. 

V předchozích textech jsme již několikrát zmiňovali ty měny, u nichž bychom očekávali citlivou reakci na Bidenovo vítězství. V tomto směru bychom si vsadili na čínský jüan. V minulém týdnu naši pozornosti zaujal například pohyb na opčním trhu, konkrétně sílící převaha call opcí nad puty u strategie risk reversal páru USDCNH (dolar proti offshore čínské měně). Podle nás šlo především o zajišťovací strategii proti možnosti vítězství Donalda Trumpa.

Byť současný prezident USA zaostává za svým soupeřem snad ve všech polls, jeho výhru bychom ihned nezatracovali. V Trumpově případě totiž platí, a potvrdily to mnohé výzkumy, že jeho voliči se svým hlasem neradi otevřeně chlubí. I proto by Bidenova převaha nemusela být natolik vypovídající. Ostatně, stále si pamatujeme scénář voleb v roce 2016, kdy právě počet hlasů pro Donalda Trumpa mnohé překvapil, až nakonec blonďatého státníka dostal do oválné pracovny.

Výhra Donalda Trumpa by pro Čínu byla ta horší varianta. Biden by sice otěže aktuálních americko-čínských vztahů zcela neodhodil, dá se ale předpokládat alespoň určité uvolnění. A právě to podle nás kurz čínské měny v předchozích týdnech již zaceňoval. Vedle toho k posilování CNY a CNH přispěly i další faktory jako rychlejší ekonomická obnova či otevírání čínských finančních trhů zahraničí spolu se snahou o zvýšení jejich transparentnosti.

Čínské dluhopisy, aktuálně s celosvětově nejzajímavějšími výnosy, byly zařazeny do globálních bondových indexů Bloombergu i FTSE Russell (vysoce likvidní dluhopisový trh je základ pro zahraniční kapitál), přičemž ještě předtím byla uvolněna pravidla repatriace pro zahraniční investory. Čína zapracovala i na pravidlech obchodování na devizovém trh, kde je aktuálně snazší vsadit na pokles čínské měny díky snížení rezervních požadavků na forwardy. V minulém týdnu pak byla potvrzena neutralizace X-faktoru v modelování fixingu jüanu. Model středového kurzu čínské měny tím pádem přišel o anticyklický faktor, který od roku 2017 působil proti potenciálnímu oslabení spojenému například se stádovým chováním. Čínská měna teď sice může snáze oslabit, to ale není to hlavní. Klíčové je, že jde o další krok směrem k větší flexibilitě a transparentnosti.

Jsme přesvědčeni, že zvítězí-li Biden, dočkáme se dalšího posílení čínské měny směrem k hranici 6,50 jüanu za dolar. Je však třeba počítat i s krátkodobým scénářem možného oslabení. To by podle nás mohlo přijít s potenciálním vybíráním zisků poté, co čínská měna posílila až na hodnoty z letošního ledna. Po určité korekci bychom očekávali nástup další ziskové vlny.

Další měnou, která by reflektovala Bidenovo vítězství, by byl ruský rubl. V tomto případě by ale šlo o oslabení. Rubl má za sebou celkem silnou vlnu ztrát, a proto podle nás rovněž existuje prostor pro určitou korekci. Z delšího časového rámce ale nepovažujeme další oslabení za zcela nemožné. Zatímco americko-čínské vztahy by se po demokratickém vítězství mohly dočkat uvolnění, ty s Ruskem by naopak mohly – například vinou sankcí – ještě více zamrznout. Dolar proti rublu se sice nachází těsně pod nejvyššími hodnotami z roku 2000, i tak se dá spekulovat o určitém prostoru pro další posun vzhůru k silnějšímu dolaru a slabšímu rublu. K tomu by vedle Bidenova vítězství mohla přispět, podle nás sice spíše omezeně, i vidina snížení ruských úrokových sazeb, kterého se zřejmě ještě dočkáme. Očekáváme tak prolomení hranice 80,00 USDRUB (dens ráno se tak děje vinou propadu cen ropy) a následný posun kurzu k ještě vyšším hodnotám.

Posledním měnovým párem, který budeme sledovat, je euro proti dolaru. Evropská měna byla v minulém týdnu oslabena novými opatřeními proti koronaviru, svou roli ale sehrálo i zasedání Evropské centrální banky. Na něm zazněl poměrně jasný vzkaz, že Rada guvernérů chystá na prosincové setkání rekalibraci všech nástrojů měnové politiky. To by podle nás mělo znamenat minimálně navýšení objemu skupovaných dluhopisů v rámci evropského programu kvantitativního uvolňování a další dodávky dlouhodobé likvidity.

Pravdou je, že u eura proti dolaru bychom v případě Bidenova vítězství čekali méně výrazný pohyb ve srovnání s reakcí u čínské a ruské měny. Tomu nahrává již zmiňované evropské dění kolem koronaviru, které by podle nás mohlo vést ještě k dalšímu zpřísnění přijatých opatření. Pokud by se k němu přidal i odliv kapitálu z evropských rizikových aktiv, vliv potenciálně slabšího dolaru jakožto reakce na Bidenovo vítězství by byl omezen.

To vše jsou scénáře korespondující s výsledky amerických polls dlouhodobě favorizujících demokratického kandidáta. Jak jsme ale uvedli na začátku, možnost znovuzvolení Donalda Trumpa nechceme zatracovat. Pokud by na tento scénář došlo, výkyvy zmiňovaných kurzů by byly mnohem citelnější a především v opačném směru, než jsme popsali. Dočkali bychom se tak oslabující čínské a evropské měny, které v sobě Trumpovo vítězství zaceněno nemají (naopak pro ruský rubl by šlo o pozitivní zprávu). Na pozadí toho by stál silný dolar. Pohyb tímto směrem by však byl s nejvyšší pravděpodobností mnohem méně intenzivní, než tomu bylo po prezidentské volbě v roce 2016.

Existuje ještě třetí scénář, který je spjat s vysokou nejistotou, a tedy i potenciálně silnou tržní volatilitou. Šlo by o situaci těsného vítězství demokrata Bidena, po němž by následovalo formální „napadení“ výsledku ze strany Donalda Trumpa. Tato varianta by patrně vedla k výprodeji rizika a ke zvýšenému zájmu o bezpečné přístavy, kde bychom v případě měn vsadili například na japonský jen proti dolaru.

Výsledek amerických voleb by mohla v neposlední řadě reflektovat i koruna. V souvislosti s ní budeme sledovat celkový sentiment světových rizikových měn. Vítězství Bidena s jasnou převahou by mohlo podpořit ochotu riskovat, která by vedla k tlakům na silnější českou měnu. Naopak u Trumpa bychom mohli očekávat posun k o něco slabším hodnotám. Třetí scénář napadení výsledku voleb by se podle nás na domácí měně mohl podepsat mírným výprodejem. Nečekáme však že by případné scénáře posunů oběma směry dosahovaly řádu desítek haléřů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1640 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1645 do 1,1752 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,25 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,16 až 27,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,18 až 23,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter