Tlaky na slabší dolar přetrvávají. Euro profitovalo z rostoucích výnosů, které podpořila zpráva o dodatečné dodávce vakcíny Pfizer, vliv měly i výhledy bank Goldman Sachs a City sázející na vyšší evropské tržní sazby. České výnosy v závěru minulého týdne klesly, včera část poklesu smazaly. Koruna se drží nad hranicí 25,90 za euro.

Čekají banky lepší ratingy? Pomoci by mohl blockchain

Světové banky by se mohly dočkat obměny svých ratingů, a to pravděpodobně směrem k lepšímu. Pokud však za tím hledáte dobré výsledky hospodaření, jste vedle. Podle ratingové agentury Standard & Poor‘s by za změnami mohl stát blockchain a jeho široké užití napříč celým sektorem.

Technologie blockchain je nejčastěji spojována s digitální měnou bitcoin. Potenciál jejího užití však sahá mnohem dále než „pouze“ k platebnímu styku. V tomto směru se obzvláště hovoří o finančním světě, kde je pozorován evidentní nárůst investic právě do implementace revoluční technologie. Sama agentura S&P hovoří o začátku transformace finančního průmyslu, která je však velice pozvolná a s mnoha překážkami.

„Zatímco bude blockchain pravděpodobně použit u některých specializovaných aplikací, jeho široké užití napříč celým segmentem je zatím poměrně daleko,“ přepisuje slova středečního vyjádření agentury server CNBC. „Cestu k nové technologii si musí najít mnohem více tržních subjektů, v některých případech bude dokonce potřeba i svolení regulátora. Proto blockchain zatím nevidíme jako hlavní motor změny ratingů jak z krátkodobého, tak možná ani z dlouhodobého hlediska. Zde však bude záležet na tom, jak rychle banky novou technologii přijmou a jak moc změní jejich aktuální business model.“

Světový unikát: Blockchain v mezinárodním obchodě

Podle S&P by zavedení decentralizované databáze mohlo institucím pomoci ke konkurenční výhodě, a dokonce i ke snížení relevance některých obchodních modelů. V tomto případě, a pokud by se implementace blockchainu rozběhla mnohem rychleji, než se aktuálně očekává, by agentura začala uvažovat o přehodnocení ratingu finančních společností.

S blockchainem ve financích je spojována především práce oddělení backoffice. Nová technologie by mohla díky kratšímu a méně nákladnějšímu procesu zadávání a následného vypořádávání obchodů a plateb přinést značnou úsporu nákladů. Dalším možnostem se však meze nekladou. Blockchain by tak mohl stát za vytvořením nových příjmových kanálů napříč celý finančním sektorem, od bank až pod správu aktiv.

Newsletter