Čekání na volatilitu. Klidná seance se změnila v odpolední chaos

Klíčové body

  • Nezáživné obchodování rozhýbala data o americké inflaci.
  • Posilování dolaru by nemělo mít dlouhého trvání.
  • Měny regionu si šly včera po svém. Koruna oslabila, zlotý také, jediný forint posílil.
Zdroj: Depositphotos

Euro se včera pohybovalo v úzkém pásmu mezi 1,2120-40 EURUSD, odpoledne na trh přinesla volatilitu data o dubnové inflaci v USA. Dolar v reakci na vyšší tempo růstu cen posílil, z našeho pohledu se ale jedná o krátkodobý impulz a v blízké budoucnosti očekáváme opětovné oslabení zelených bankovek. Měny regionu nevykazovaly společný trend, když koruna mírně oslabila, zlotý se pohyboval po většinu dne do strany a forint posílil.

Hlavní událostí včerejšího obchodování byla americká inflace za duben. Vzhledem k nízké srovnávací základně z minulého roku byl očekáván 3,6% růst, který byl nakonec překonán o šest desetin procentního bodu. Dubnová inflace tak v USA vykázala 4,2 % a v jádrovém vyjádření 3 %, Meziměsíčně vzrostla o 0,8 %, když trh očekával 0,2 %, po očištění o složku potravin a energií zrychlila z 0,3 % na 0,9 %. Dolar po zveřejnění těchto dat rychle posílil o 0,4 %, aby vzápětí ztratil 0,66 %. Po volatilním odpoledne se kurz ustálil na silnějších hodnotách, než kde obchodování otevíral, měnový pár EURUSD se posunul pod hranicí 1,2100.

Tato korekce pátečního pohybu po zveřejněné statistice nových pracovních míst mimo zemědělství by neměla být počátkem obratu sentimentu, který v posledních týdnech hovoří jasně ve prospěch evropské společné měny. Jako hlavní důvod, proč by dolar neměl nijak výrazně posilovat kvůli vyšší inflaci, je ten, že se jedná o dočasnou inflaci, která nezůstane takto vysoká na horizontu měnové politiky, a tudíž nebude mít zásadnější vliv na rozhodování americké měnové autority. Dále nesmíme zapomínat na fakt, že Fed loni revidoval strategii své měnové politiky a nyní cílí průměrnou inflaci, což mu dává větší volnost v případech, kdy inflace přestřeluje cíl, jako je tomu právě nyní.

Vyšší inflace by na dolar měla dolehnout spíše negativně skrze kanál záporných reálných úrokových sazeb. Inflační čísla na druhou stranu podpořila růst výnosů amerických vládních dluhopisů, které byly v prvním čtvrtletí letošního roku hlavním hybatelem na devizovém trhu. Z tohoto titulu tedy můžeme vysvětlit včerejší posílení dolaru, které by ale z našeho pohledu mělo postupně vyprchat. Co se týče měn regionu, silnější dolar dopadl na korunu a zlotý.

Domácí měna se po poledni posouvala k hranici 25,50 EURCZK, od které se ale odrazila a v průběhu odpoledne již jen ztrácela. Celkově tedy mírně korigovala předchozí zisky, stále se ale nachází na velmi silných úrovních, když v průběhu května zpevnila o více než procento. Zlotý včera osciloval okolo hranice 4,545 EURPLN a ve večerních hodinách mírně oslabil, zatímco forint v průběh dne zpevnil zhruba o čtvrt procenta. V Maďarsku byla včera zveřejněna dubnová inflace, která se vyšplhala na 5,1 %, což bylo o deset bazických bodů nad tržním konsenzem. Jádrová složka ale tržní očekávání výrazně podstřelila, konkrétně o 0,8 procentního bodu, když vykázala hodnotu 3,1 %. Vyšší přechodná inflace tak spolu s nízkými nominálními sazbami znamená výrazně záporné reálné sazby podobně jako v případě USA. Ve prospěch forintu pak dlouhodobě nemluví ani tamní politická situace.

Z pohledu technické analýzy se forint nachází na zajímavých úrovních, když sedí na rostoucí trendové linii, která v průběhu roku maďarskou měnu již vícekrát zastavila od dalších zisků. Pokud tedy tato trendová linie forintu vystaví stopku znovu, měli bychom být svědky výraznějšího pohybu ve směru k 370 EURHUF v průběhu druhého kvartálu. Pokud k obratu opravdu dojde, značnější oslabení by měla podporovat i divergence mezi kurzem a indexem relativní síly a indikátorem MACD, která se aktuálně vyskytuje na čtyřhodinovém grafu.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2093 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2050 do 1,2167 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,58 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,03 až 21,21 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter