Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Centrální banky a boj o kredibilitu

Zdroj: Depositphotos

Australská centrální banka (RBA) přiznala, že její exit z cílení výnosové křivky, konkrétně výnosu tříletého dluhopisu nejprve na 0,25 % a poté na 0,1 %, do jisté míry poškodil její kredibilitu. Opuštění bylo dle hodnocení neřízené, a projevilo se ve zvýšené volatilitě bondového trhu. Pravdou je, že tehdy, v listopadu 2021, si nárůstem tržních sazeb neprošla jen Austrálie, ale i další země.

RBA dále uvedla, že program nákupů aktiv je flexibilní nástroj. V kombinaci s cílem výnosové křivky však vzniká finanční riziko pro centrální banku s větší pravděpodobností narušení fungování trhů. Připomeňme si, že přesně tu samou politiku aktuálně provádí Bank of Japan (psali jsme zde).

Zdroj: RBA
Zdroj: RBA

Kredibilitu australské měnové autority neposílila ani forward guidance zmiňující stabilitu úrokových sazeb až do roku 2024. Vše se změnilo letos v květnu, kdy byla RBA donucena zvýšit úrokové sazby o 25 bodů a následně v červnu o 50 bodů. Rétorický obrat přitom přinesl výhled dalšího navyšování, z tržního pohledu dokonce výrazně nad odhadovanou neutrální úroveň sazeb.

S problémy s narušenou reputací se nepotýká pouze australská centrální banka. Epizody, byť ne fatální, nalezneme v podstatě všude. Odrazit se můžeme od dlouhotrvající predikce přechodné inflace a poté od představy pozvolného zvyšování sazeb, které se nakonec změnilo v urychlený frontloading.

Pokud bychom měli vyjmenovat případy, kdy mohlo dojít byť jen k mírnému narušení kredibility, napadá nás ECB a její doslovná omluva za chybné predikce, která byla doplněna o uznání, že doposud používané modely zřejmě nejsou zcela odpovídající pro aktuální ekonomické prostředí. Z Fedu, sice jen od některých jednotlivců, jsme již slyšeli, že proces ukončení extrémně akomodativní formy měnové politiky měl začít o něco dříve. Dokonce i ČNB přiznala, že úroky měla začít zvyšovat mnohem dříve než v červnu 2021.

Chceme-li měřit kredibilitu centrálních bank, můžeme se odrazit od vývoje trhů a výhledu inflace a inflačních očekávání. ECB je teprve na začátku procesu zvyšování úroků, trhy však reagují s předstihem, v některých případech, jako je třeba Itálie, možná až příliš prudce. Vzhledem k zacenění výhledu 190 bodů navýšení evropských úroků je podle nás riziko přecenění zvýšené. Dlouhodobá tržní inflační očekávání (5Y5Y inflation swap v modré barvě) se však stále drží poblíž 2% cíle.

Zdroj: Twitter Frederik Ducrozet, Pictet Group
Zdroj: Twitter Frederik Ducrozet, Pictet Group

Fed v červnu zmínil, že spotřebitelská inflační očekávání vzrostla, proto navýšil úroky o 75 bodů. Dlouhodobá tržní inflační očekávání jsou sice nad hranicí 2 %, avšak nejde o až tak výrazný rozdíl. Klíčové je, aby se ve směru striktnější měnové politiky udržely trhy, což se očividně daří.

ČNB vstupovala do covidového období s citelně vyšší inflací nad cílem. Kombinace uvolněné měnové a fiskální politiky s omezeními v rámci globálních dodavatelských řetězců ve výsledku vedla k výraznému nárůstu inflace, a nakonec i k narušení inflační kotvy u některých skupin.

Inflační očekávání finančního trhu na tříletém horizontu pracují s inflací na 2,3 %. Nefinanční podniky však na témže horizontu pracují s téměř 6 %. Aniž bychom si mysleli, že je kredibilita ČNB narušená, do budoucna bude potřeba dát jasně najevo veškeré odhodlání bojovat s inflací a bojovat o onu inflační kotvu. To bude zahrnovat červnové zasedání bankovní rady, kde můžeme čekat zvýšení sazby minimálně o jeden procentní bod.

Zdroj: ČNB
Zdroj: ČNB

 

Zdroj: RBA, ČNB, Pictet Group, Bloomberg, Reuters

Newsletter