Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Centrální banky i jüan aneb Čekání na Godota FX volatility

Minimální volatilita je v tuto chvíli mezi devizovými obchodníky téma číslo jedna. Již několikrát jsme zmiňovali, že za poklesem výkyvů měnových párů stojí (ne)činnost světových centrálních bank. Najdou se však i další důvody, přičemž mezi ty hlavní patří například situace kolem čínské měny jüan.

Čekání na volatilitu devizových trhů, ať už hovoříme o její případné síle či délce trvání, by se mohlo značně prodloužit. Vedle toho, že se světové centrální banky ponořily do režimu vyčkávání, sehrává v tomto směru roli sílící tržní relevance zemí řídících kurz domácí měny. Velmi silnou pozici má Čína. Ta sice kurz jüanu postupem času uvolnila z režimu možných výkyvů +/- 0,3 % vůči dolaru až na +/- 2 % měřeno oproti předchozímu obchodnímu dni, jeho postupně rostoucí význam však nutně ovlivňuje – ve smyslu utlumení – celkovou volatilitu světových devizových trhů.

Rostoucí význam čínské měny potvrzují data agentury Bloomberg. Zatímco příspěvek k volatilitě globálních FX trhů (váženo dle HDP) v případě Japonska a Evropy od konce roku 2016 postupně klesal z 1 %, resp. z 2 %, na úrovně kolem 0,5 %, resp. pod 1,5 %, u Číny naopak rostl, a to až na téměř 1 % ke konci roku 2018.

S tím, jak čínská ekonomika roste (cca 2,5krát větší než ta japonská), vliv jüanu – umocněný omezením jeho možných výkyvů – na volatilitu je mnohem větší než u japonského jenu. Pokud k tomu připočteme holubičí tón většiny světových centrálních bank (Fed, ECB, Bank of Japan) a na to navazující centrální banky rozvojových trhů, kterým nečinnost „velké trojky“ povětšinou svazuje ruce, výsledkem je volatilita FX trhů na téměř pětiletých minimech.

Otázkou je, jak dlouho tento stav potrvá. Záležet bude na činnosti centrálních bank v návaznosti nejen na lokálním, ale i globálním ekonomickém vývoji. V případě čínské centrální banky by jisté uvolnění režimu mohla přinést obchodní vyjednávání s USA či možné otevření dluhopisového trhu zahraničnímu kapitálu. Ani to se však, pokud navíc nedojde k výraznějšímu zpomalení ekonomiky rudého draka, neprojeví ze dne na den. Tím pádem je dost možné, že stav minimální volatility nemusí být jen přechodnou fází.

Na eurodolaru úřadovaly stop-lossy

Co se týče aktuálního vývoje na zahraničních devizových trzích, začátek týdne se nesl ve znamení sílícího dolaru. Oslabující euro a rovněž i britská libra nakonec pomohly dolarovému indexu v posunu k maximům letošního roku.

V tomto posunu se rovněž projevuje i růst amerických akcií – indexy S&P 500 a Nasdaq včera uzavřely obchodování na historických maximech. Roli sehrávají ale i technické parametry. Agentura Bloomberg zmiňuje informaci od traderů, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Ti zmínili, že včerejší oslabení eura vůči dolaru přišlo po dosažení stop-lossů na zmiňovaném páru. Podobný posun byl pak pozorován i u britské libry, kde navíc úřadovalo politické dění.

V příštích dnech bude záležet na tom, zda dolarový index prorazí rezistenci kolem úrovně 97,695 b., kterou od listopadu 2018 otestoval celkem třikrát. Vzhledem k tomu, že například indikátor RSI nenaznačuje výraznou překoupenost, proražení rezistence a uzavření nad ní by mohlo dolarovému indexu otevřít prostor pro další zpevnění. To by se rovněž mohlo projevit na eurodolaru, kde budeme sledovat případný posun směrem k technickým hodnotám kolem 1,117-1,118 EURUSD.

Zaměříme-li se na zahraniční data, dnes byl zveřejněn německý index Ifo. Ten jak v oblasti současné situace, podnikového klimatu i očekávání mírně klesl. Nevyplnila se tak predikce trhu, která naopak pracovala s mírným zlepšením, alespoň u posledních dvou segmentů. Kurz eura na to reagoval pouze krátkodobým oslabením pod hranici 1,1200 EURUSD.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1215 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1214 do 1,1279 EURUSD.*

Koruna pod vahou slabého eura

Koruna během včerejšího dne oslabovala pod vahou slabého eura vůči dolaru, které s sebou stáhlo i zbytek regionu střední a východní Evropy. Dnes pozorujeme posun dále směrem k hranici 25,75 za euro.

Středa je poslední den, kdy se k tuzemské měnové politice mohou vyjadřovat centrální bankéři. Se zítřkem totiž započne mediální karanténa, a to týden před květnovým zasedáním bankovní rady. Zveřejněn byl komentář guvernéra ČNB Rusnoka, který pro Ekonomický magazín řekl, že česká ekonomika stále generuje silné inflační tlaky. Domácí vývoj je podle centrálního bankéře v kontrastu s tím německým, resp. evropským. Brexit pak i nadále zůstává nejistotou. Celkově tak dle Rusnoka můžeme očekávat žádné až jedno zvýšení sazeb.

Zasedání České národní banky (čtvrtek 2.5.) tak bude klíčovou událostí příštích dní. Pohled na finanční trhy sice nenaznačuje plné očekávání hiku o „tradičních“ 25 bazických bodů, my se však přikláníme k tomu, že existuje větší pravděpodobnost toho, že Rusnok a spol. na květnovém setkání úroky přece jen zvýší. Nahrává tomu nejen slabší kurz, ale i přetrvávající proinflační tlaky a relativní uklidnění zahraničních faktorů.

Co se týče výhledu, týdenní implikovaná volatilita páru EURCZK se sice nachází na velmi nízkých úrovních kolem 2,7 %, nevylučujeme ale, že s blížícím se zasedáním ČNB a s případným dalším oslabením eura vůči dolaru by mohlo dojít na posun až k hranici 25,80 za euro.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,76 až 23,01 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter