Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Ceny emisních povolenek padají, sráží je i spekulanti

Cena emisních povolenek zůstává pod tlakem a velmi silně reaguje na ceny energetických komodit. A to navzdory tomu, že byly schváleny dvě dílčí reformy, které by měly trh stabilizovat. Cena povolenky se nyní pohybuje kolem pěti eur za tunu, na začátku února klesla i na 4,60 euro. To je mnohem méně, než se původně očekávalo. Dnes to řekla obchodní ředitelka společnosti Virtuse Energy Pavlína Novotná.

Predikce v loňském roce předpokládaly ukončení minulého roku na úrovních kolem 8,50 až devět euro. Virtuse Energy předpokládá, že dlouhodobě by se cena povolenky i přes současný pokles měla pohybovat právě mezi osmi a devíti eury.

K prolomení dlouhodobého rostoucího trendu ceny povolenky došlo 11. prosince loňského roku. Po pomalém zotavování povolenka uzavřela rok ceně 8,29 euro. Začátkem letošního roku ale pokračoval prudký klesající trend. Od počátku letošního roku se cena propadla o více než 40 procent. Dosud se emisní povolenky nejdráže prodávaly za 28 eur, nejlevněji byly pod třemi eury.

„Příčin vedoucích k tak prudkému poklesu ceny je celá řada a svou roli hrají jistě i spekulanti. Povolenka je součástí energetického komplexu, v poslední době koreluje hlavně s cenou ropy a elektřiny, vliv má mezinárodní politika a ekonomika. Pokud se zaměříme na poptávku a nabídku, je třeba zmínit, že v důsledku nadprůměrných teplot budou teplárny potřebovat méně emisních povolenek ke splnění své zákonné povinnosti,“ dodala Novotná.

„Z některých charakteristik forwardového trhu vyplývají domněnky o změně zajišťovací strategie elektráren na další roky, konkrétně snížení hedgingu,“ uvedla Novotná.

Kvůli zlepšení funkčnosti trhu emisních povolenek a stabilizace ceny byla po složitých jednáních zavedena dvoufázová reforma. Nejprve v rámci backloadingu byl v letech 2014 až 2016 snížen objem povolenek prodávaných v aukcích o 900 milionů euro. Později byla schválena tržní stabilizační rezerva (MSR – Market Stability Reserve), ke stažení prvních přebytečných povolenek však dojde až v roce 2019. Podle Virtuse Energy může být příští rok trh opět nadalokován.

Systém obchodu s povolenkami zavedla EU v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení se musí povolenky kupovat.

Emisní povolenky – co (ne)víte?

Newsletter