Ceny průmyslových výrobců v září meziměsíčně rostly

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v září meziročně snížily o 2,4 procenta po srpnovém poklesu o 3,4 procenta. Nejvíce klesly ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Významně se snížily ceny v oddílu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a to o 4,1 procenta. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců v září naopak vzrostly o 0,3 procenta.

Meziročně klesly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,5 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o dvě procenta. Ceny vody, její úpravy a rozvodu vzrostly o 1,6 procenta a ceny v oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 0,7 procenta.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o pět procenta.

Proti srpnu vzrostly především ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. „Jejich vývoj tak víceméně odráží dynamiku cen ropy na světových trzích. Ty zastavily svůj růst v červnu po britském referendu o vystoupení země z EU. K jejich růstu pak došlo na přelomu září a října poté, co se kartel OPEC předběžně dohodl na omezení těžby ropy. Cena černého zlata se tak znovu vyhoupla nad 50 USD za barel,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,4 procenta, z toho ceny mléčných výrobků o 2,3 procenta a zpracovaného masa a výrobků z masa o 0,6 procenta. Snížily se ceny těžby a dobývání a ceny v oddílu elektrických zařízení shodně o 0,2 procenta.

Zeisel dodal, že v říjnu lze očekávat další zvýšení cen výrobců tažené rostoucími cenami ropy.

Newsletter