Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Ceny ropy vylétly po zprávě o úbytku vrtů v USA

Ceny ropy na světových trzích dnes stouply o víc než osm procent a zažily největší celodenní nárůst za dva a půl roku. Trhy reagují na zprávu, podle které těžaři ve Spojených státech minulý týden snížili počet vrtných zařízení. Zpráva je přijímána jako potvrzení přistižených křídel v rozmachu severoamerické těžby s propadem cen ropy na světových trzích.

Cena severomořské ropy Brent se během obchodování vyšplhala až na více než 53 dolarů za barel. Obchodování uzavřela těsně pod 53 dolary se ziskem 3,86 dolaru. Americká lehká ropa (WTI) ještě dopoledne newyorského času rostla o zhruba 80 centů, pak ale vystřelila vzhůru a den zakončila na 48,24 USD se ziskem skoro tři dolary na barel.

Ceny ropy od loňského června klesly o zhruba 60 procent. Důvodem je převis nabídky nad poptávkou i listopadové rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit svou produkci této suroviny a naopak vnitřní souboj v OPEC o tržní podíly i potřeba čelit zabírání trhu právě severoamerickou těžbou.

Analytici odhadují, že ropa bude zlevňovat i v příštích přinejmenším několika měsících. Průzkum agentury Reuters přitom ukázal, že v druhé polovině letošního roku mohou ceny oživit jen mírně a za celý letošní rok tak mohou být nižší než během světové finanční krize. 

V jiné zprávě dnes Reuters s odvoláním na analytiky a činitele napsal, že těžba ropy v rámci OPEC v lednu stoupla. Naznačuje to prý, že klíčoví členové tohoto ropného kartelu si stojí za svým a nadále odmítají podpořit ceny. 

Dnes ceny ropy nejdříve rostly po zprávách o nové eskalaci násilí v Iráku. Společnost Baker Hughes později oznámila, že počet vrtných souprav pro těžbu ropy v USA klesl v uplynulém týdnu o 94 na 1223 těchto zařízení. Pokles je nejvýraznější od roku 1987.

Ceny ropy po tomto sdělení zamířily raketově vzhůru, což by mohlo vyvolat spekulace, že po sedmi měsících poklesu přestávají padat. Americká těžba ropy v posledních letech prudce rostla díky boomu využívání břidlicových hornin.

Analytici budou nyní sázet na to, že předpokládané zpomalení těžby ropy v USA je blíže, než se čekalo.

 

Newsletter