Ceny v průmyslu padají nejstrměji od září 2009

AKTUALIZOVÁNO – Pokles cen v průmyslu v dubnu dále zrychlil svoji dynamiku, již čtvrtý měsíc v řadě. Ceny se meziročně propadaly nejstrmějším tempem od září 2009, kdy vrcholila světová finanční krize a s ní související deflační tlaky, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Ceny průmyslových výrobců se v dubnu zvýšily poprvé od loňského května, a to o 0,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Vzrostla cena vody, její úpravy a rozvodu o 1,1 procenta. Meziročně ceny průmyslových výrobců naopak klesly meziročně o 4,7 procenta po březnovém zvýšení o 4,5 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

„Klíčovým důvodem tohoto deflačního vývoje, který je momentálně příznačný pro všechny země EU, byly v dubnu i nadále nízké ceny pohonných hmot,“ uvedl Kovanda. Pokles cen v segmentu, do něhož spadají rafinované ropné produkty, vykázal příspěvek ke zmíněnému meziročnímu propadu ve výši 1,7 procentního bodu, dodal.

Samy o sobě nízké ceny energetických vstupů tuzemským výrobcům podle Kovandy pochopitelně svědčí. Problematičtější je ovšem vývoj na globálních trzích, který odrážejí. Ten je poznamenán například obavami o další makroekonomický vývoj v Číně. „Citelnější zpomalení globálního růstu by se dříve či později promítlo i do kondice české ekonomiky. Snížení růstu čínské ekonomiky o jeden procentní bod připravuje růst české ekonomiky o 0,2 až 0,3 procentního bodu,“ naznačil ekonom.

„Česká národní banka však na zrychlující se pokles cen v průmyslu zatím pravděpodobně reagovat nebude. Předpokládá, že deflační tlaky se v oblasti pohonných hmot ve druhé polovině roku začnou vytrácet, ruku v ruce s odezněním efektu meziročního srovnání,“ poznamenal Kovanda. Korigovaný ukazatel inflace, který nezahrnuje ceny pohonných hmot, v dubnu udržel své tempo na hodnotě přesahující jedno procento, když vykázal úroveň 1,1 procenta. To indikuje, že nízké ceny ropy se zatím nepromítají do snižování cen v širší ekonomice. ČNB tak z toho hlediska nemá k zásahu žádný pádný důvod. Ostatně boj s levnou ropou na světových trzích prostřednictvím ještě uvolněnější měnové politiky by byl „bojem s větrnými mlýny“, konstatoval ekonom.

Ceny v oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu a v oddílu chemických látek byly v dubnu vyšší shodně o 0,2 procenta. Klesly ceny těžby a dobývání o 0,5 procenta, obecných kovů a kovodělných výrobků o 0,4 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 0,3 procenta.

Ceny průmyslových výrobců klesly meziročně hlavně v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků o spadly 9,1 procenta, těžby a dobývání o sedm procent a obecných kovů a kovodělných výrobků o šest procent. Ceny v oddílu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu klesly o čtyři procenta a ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly nižší o 3,1 procenta. Významněji vzrostly ceny vody, její úpravy a rozvodu o 1,6 procenta.

Meziměsíčně klesly ceny zemědělských výrobců o tři procenta. Ceny stavebních prací vzrostly o 0,1 procenta a ceny tržních služeb se zvýšily o 0,6 procenta. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 7,2 procenta, ceny stavebních prací byly vyšší o 1,2 procenta a tržních služeb o 0,2 procenta.

Newsletter