Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Ceny v srpnu rostly letošním nejrychlejším tempem

Index spotřebitelských cen v srpnu zrychlil meziroční růst z 0,5 na 0,6 procenta. Jedná se o nerychlejší letošní tempo. Naposledy rostly ceny rychleji loni v prosinci, a to tempem 1,4 procenta. Tuzemská míra inflace také v srpnu letos poprvé předčila tempo růstu cenové hladiny v eurozóně.

Meziměsíčně ceny v srpnu poklesly o 0,1 procenta. Na tomto vývoji, který nelze chápat jako signál opětovného zpomalování tempa růstu cenové hladiny, se předně podílelo, jak bývá v srpnu obvyklé, zlevnění zeleniny a brambor. Tento pokles nakonec nevykompenzovaly ani netypické cenové růsty, zejména ten týkající se citrusů. Cena citrusů vzrostla v srpnu hlavně vlivem neúrody v Argentině a Uruguayi o více než dvacet procent.

Stále poměrně velmi nízká míra inflace funguje v současnosti jako určitý spotřebitelský stimul, neboť přispívá k relativně znatelnému růstu reálné mzdy obyvatelstva. Ta ve druhém čtvrtletí zaznamenala meziroční nárůst o 2,1 procenta, přičemž nominálně si polepšila o 2,3 procenta.

Vzestup reálných mezd následně přispívá k podnícení růstu maloobchodních tržeb a potažmo celkové domácí poptávky. Maloobchodní tržby si v červenci polepšily meziročně o 6,2 procenta, přičemž poměrně silná poptávka je patrná zejména v segmentu prodejů a oprav automobilů a v oblasti prodeje počítačů a komunikačních zařízení. Podniky i řadoví spotřebitelé tedy v poměrně masivní míře obnovují v rámci hospodářského oživení nejen svůj vozový park, nýbrž i své zázemí informačních a komunikačních technologií – notebooky, tablety, mobilní telefony atp.

Růst spotřebitelského apetitu nejen ve výše uvedených segmentech ve zbytku letošního roku zásadně pomůže k pozvolnému vzestupu spotřebitelských cen dále k úrovni jednoho procenta.   

Newsletter