Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Černé zlato zamíří k 60 dolarům za barel. Proč?

Ropa právě zaznamenala nejdelší vítěznou sérii od loňského dubna a podle analytika Ariho Walda z Oppenheimer‘s ale černé zlato čekají další zisky. „V blízké budoucnosti ropa míří k důležité hranici 50 dolarů za barel. Jakmile ji prolomí, dalším limitem pro růst je nebe,“ řekl televizi CNBC Wald.

„Nyní přichází čas hrát o průlom,“ naznačil šéf technické analýza Wald. „Myslíme si, že ropa se podívá nad tuto důležitou hranici a ve výhledu do roku 2017 vidíme americkou lehkou ropu WTI na ceně 63 dolarů za barel,“ dodal. To je o 30 procent výše, než se komodita aktuálně obchoduje.

Podle Waldových grafů nyní existují dva hlavní důvody, proč by ceny ropy měly růst. Je to klíčový obrat v trendu a také slabý dolarový index.

„Dynamika trendu se opravdu změnila v dubnu, kdy se ropa WTI dostala nad 200denní klouzavý průměr a prolomila dvouletý pokles,“ uvedl Wald. Dále poznamenal, po dosažení maxim v červnu nastal výprodej ropy o více než 20 procent pod klíčovým klouzavým průměrem, když na dno ropa klesla počátkem srpna a většinu ztrát umazala. „Viděli jsme velmi silný obrat a nyní jsme svědky jeho pokračování,“ doplnil.

Dolarový index mezitím klesl na nejnižší úroveň od konce června, což Walda utvrdilo v tom, že cena ropy zamíří výše. Vzhledem k inverzní korelaci mezi ropou a dolarem se domnívá, že by to mohlo znamenat další růst cen ropy.

 

Newsletter