Červnový přebytek státního rozpočtu byl nejvyšší od roku 1993

AKTUALIZOVÁNO – Přebytek státního rozpočtu stoupl v červnu stoupl na 40,6 miliardy korun. Vykázaný přebytek rozpočtu tak představuje, stejně jako na konci dubna, nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 1993. Na svých webových stránkách o tom informovalo ministerstvo financí. Loni ke konci června byl rozpočet v přebytku 22,6 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

Významný je podle ministerstva především vzestup celostátních daňových příjmů o 9,2 procenta dokumentující efektivnější výběr daní i pokračující ekonomický růst, který se promítá i do růstu mezd zaměstnanců v podnikatelské sféře.

„Plnění státního rozpočtu v červnu opět překonalo rekordy. Hlavními důvody jsou na straně příjmů vyšší výběr daní než loni a na straně výdajů nižší investice,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Vláda v červnu potvrdila, že v letošním roce plní rozpočet nejlépe minimálně od roku 2005. Potřetí za sebou vykázala historicky nejlepší měsíční plnění rozpočtu. Příznivého výsledku se navíc vládě podařilo dosáhnout při meziročním poklesu – o bezmála 20 miliard korun – objemu prostředků přijatých z rozpočtu EU, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dodal, že meziroční nárůst přitom zaznamenává inkaso ze všech klíčových druhů daní. Pozitivní výsledek má z velké části na svědomí rychlejší než předpokládaný růst tuzemské ekonomiky, který pokračoval i letos v prvním čtvrtletí.

Minimálně u některých druhů daňového inkasa jsou podle Kovandy konečně patrné první známky zlepšení samotného daňového výběru. Zda se však jedná o skutečně o robustní, trvalejší trend, to potvrdí až následující měsíce, a dokonce roky. Ve druhé polovině roku se veřejné finance ocitnou ve schodkovém pásmu. Schodek za celý rok by však měl být výrazně nižší – a sice více než o polovinu – než rozpočtovaných 70 miliard korun, míní Kovanda.

Dřímal upozornil na to, že už v dnešních ranních statistikách o HDP za první čtvrtletí bylo vidět, že se část vytvořených zisků přesouvá od firem k jejich zaměstnancům. Poprvé od začátku roku 2014 totiž klesla míra zisku firem na úkor růstu platů v české ekonomice.

Celkové výdaje v objemu 614,8 miliardy korun čerpané ke konci června byly o půl procenta pod úrovní stejného období minulého roku. Rozpočet po změnách počítá s poklesem proti skutečnosti 2015 o 3,5 procenta.

Newsletter