Češi jsou pesimisté, i když mají víc peněz a lepší bydlení

Většina Čechů je spokojena se svým životem, na budoucnost společnosti jich ale s pesimismem hledí dvakrát více než v 90. letech. Zlepšení ekonomické situace v horizontu pěti let nyní čeká jen čtvrtina Čechů. Vyplývá to ze studie Češi 1990 – 2015 poradenské firmy KPMG, která analyzovala mimo jiné zatím nezkoumaná data agentury STEM.​

Češi mají výrazně vyšší reálné mzdy, žijí ve větších domech či bytech a vlastní více majetku. Klesl počet těch, kteří s příjmem vycházejí obtížně. Vzrostl naopak počet lidí, jimž se daří spořit. Také vztahy a důvěru mezi lidmi hodnotí lidé lépe. Přesto se 71 procent z nich domnívá, že se společnost nevyvíjí dobrým směrem. V roce 1993 přitom byly o opaku přesvědčeny celé dvě třetiny společnosti.

„Ve zkratce se dá říci, že se máme lépe, ale cítíme se hůře. Z naší analýzy se zdá, že na vině je hlavně strach Čechů z budoucnosti. Pocit ohrožení v české populaci narůstá, v posledním roce je navíc vydatně přiživován i komunikační ofenzívou ‚apokalyptiků‘,“ uvedl řídící partner KPMG Česká republika Jan Žůrek.

 

Ekonomika dravě roste, tak jaké obavy straší v myslích Čechů?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 17. leden 2016

 

Podle dotazování občanů má majetek v hodnotě přes milion korun 62 procent domácností. Od roku 1993 se zvýšila průměrná česká reálná hrubá mzda téměř dvojnásobně a už deset let navíc neroste relativní rozdíl mezi průměrem a mediánem mezd. To naznačuje, že se nerozevírají nůžky mezi vyššími a nižšími příjmovými skupinami.

Příjem na spotřebu a bydlení ale Čechům sám o sobě nestačí. Oproti roku 1993 narostlo zadlužení domácností, hlavně kvůli dostupnějším hypotékám, téměř na pětinásobek. V posledních deseti letech tak více než 70 procent všech prostředků z úvěrů domácností směřuje právě a stabilně do bydlení.

Rodina pro Češky a Čechy stále zůstává v životě nejdůležitějším elementem. V posledním čtvrtstoletí stoupla důležitost přátel a známých, které Češi řadí před práci. Politika a náboženství hrají spíše marginální roli, za důležité je považuje méně než čtvrtina Čechů.

Zatímco prestiž ministrů a duchovních klesla v posledních 25 letech skoro na úroveň uklízeček, „skokany čtvrtstoletí“ jsou, co se týče prestiže povolání, profesionální vojáci. Pověst manažerů ztrácí lesk a nejvíce si Češi cení vysokoškolských učitelů a vědců.

Demokracie u Čechů nestoupá ani neklesá v ceně. Pro většinu je nicméně důležitější ekonomická situace, respektive životní úroveň. Pro 37 procent občanů je dnes na „režimu“ důležitější svoboda, možnost prosadit se a demokracie. V 90. letech upřednostňovalo demokratické uspořádání před minulým obdobím reálného socialismu 56 procent občanů. Dnes je to mírně nadpoloviční většina.

Xenofobní Češi? Co říká výplatní páska

Newsletter