Češi víc věří Zemanovi, na Klause to stále nestačí

Mezi politickými institucemi má nejvyšší míru důvěry prezident Miloš Zeman. Důvěřuje mu 63 procent Čechů, před rokem to bylo 55 procent. Vládě, sněmovně a Senátu důvěra naopak mírně klesla. Vyplývá to z aktuálního průzkumu neziskového ústavu STEM.

Důvěra vůči Zemanovi skoro vyrovnala dosavadní maximum 64 procent ze září 2014. „Míra důvěry v prezidenta republiky od nástupu Zemana do funkce kolísá mezi 50 a 60 procenty. Důvěryhodnost prezidenta Zemana je tedy zatím na nižší úrovni než v případě jeho předchůdce Václava Klause, pokud nebereme v úvahu závěrečný propad na konci Klausova mandátu,“ uvedl STEM.

Prezidentovi významně méně často důvěřují lidé s vysokoškolským vzděláním, kterých je víc než polovina. Nejčastěji Zemanovi důvěřují sympatizanti KSČM a jejich postoj je v čase poměrně stabilní. Nadprůměrnou úroveň důvěry má také u příznivců ČSSD a hnutí ANO. Stabilně nízkou míru důvěry v prezidenta mají příznivci ODS. Mezi sympatizanty TOP 09 se důvěryhodnost prezidenta postupně snižuje.

Členům vlády nyní důvěřují dvě pětiny lidí, sněmovně 36 procent a senátorům třetina. Kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) důvěra od loňského března klesla o tři procentní body, sněmovně o šest a Senátu o pět procentních bodů.

Sněmovna i vláda se po předčasných volbách v říjnu 2013 těšily důvěře téměř poloviny veřejnosti. Aktuální pokles není podle STEM dramatický.

Průzkumu STEM se ve dnech 9. až 16. února zúčastnilo 1014 respondentů starších 18 let.

CVVM: Češi oproti loňsku vnímají ekonomickou situaci pozitivněji

Newsletter