Česká a německá ekonomická nálada se zhoršuje

Klíčové body

  • Indikátory ekonomického sentimentu hlásí zhoršení v České republice i v Německu. Zhoršení v Německu bylo razantnější.
  • Americká ekonomika je vzhledem k situaci v dobré kondici. Rostly také osobní příjmy tamních obyvatel.
  • Dolar těží ze zhoršování globální nálady a dobrých dat z ekonomiky a zpevňuje.
Zdroj: Depositphotos

Indikátor ekonomického sentimentu v České republice, který Český statistický úřad zpracovává v podobě bazického indexu, se meziměsíčně snížil o 0,1 bodu na 95,2 bodu. Index ekonomického sentimentu se skládá ze dvou složek. Za poklesem celkového indexu stojí především pokles důvěry běžných spotřebitelů, který klesl o 8,1 bodu na 90,4 bodu. Hlavním důvodem je zhoršující se pandemická situace a rostoucí inflace. Pro následujících 12 měsíců tak více spotřebitelů očekává zhoršení ekonomické situace. Naopak to bylo s důvěrou podnikatelů, která vzrostla o 1,5 bodu na 96,2 bodu.

Posílení důvěry podnikatelů lze najít ve dvou ze čtyř měřených oblastech. Ekonomický sentiment podnikatelů v průmyslu se po čtyřech meziměsíčních poklesech v řadě zlepšil. Zvýšil se počet podnikatelů v průmyslu, kteří očekávají vyšší objemy produkce pro další tři měsíce. Naopak hodnotí sílu poptávky po průmyslových výrobcích hůře než v říjnu. Ve stavebnictví je důvěra také o něco vyšší ve srovnání s říjnem. I přes zimní období, kdy dochází k omezení venkovních stavebních činností, neočekává většina podnikatelů ve stavebnictví snížení počtu zaměstnanců v odvětví.

Odvětví obchodu a vybraných služeb naopak registruje horší ekonomický sentiment. Většina dotázaných podnikatelů pak očekává dramatické zvyšování cen poskytovaných služeb, což je v souladu s naší prognózou vývoje cen i s prognózou ČNB. Relativně dobrá nálada a situace v české ekonomice bude velmi mírně působit tlak na pevnější korunu. Případné zhoršení ekonomické výkonnosti ČR, či zhoršení výhledu pro další měsíce, by naopak tlačilo na její oslabení.

Situace v Německu je o něco horší než v České republice. IFO Business Climate Index, měřící ekonomický sentiment podnikatelů v Německu, v říjnu klesl ze zářijových 98,9 na 97,7 bodu. V očekávání německých podnikatelů pro následující měsíce je cítit silný skepticismus. Hlavním důvodem jsou problémy na straně nabídky, kdy německá ekonomika velmi silně trpí nedostatky výrobních vstupů a zdražováním. V německém průmyslu se tak nálada, na rozdíl od toho v České republice, zhoršila. Problémy v německé ekonomice vedle neochoty utahovat měnovou politiku ze strany ECB působí na oslabování kurzu eura.

Meziroční růst HDP v USA ve třetím čtvrtletí roku 2021 dle aktualizovaného odhadu dosáhl 2,1 %. Trhy očekávaly o jednu desetinu procentního bodu vyšší výsledek. V předchozím čtvrtletí dosahoval růst americké ekonomiky 6,7 %. Za růstem HDP v USA stála především silná spotřeba domácností a zvýšení investiční aktivity. V říjnu v USA meziročně vzrostla také výše osobních příjmů. Konkrétně o 0,5 %. Samozřejmě je nutné reflektovat dopady šíření viru COVID-19 na světovou ekonomickou situaci. V počtu nových případů nákazy virem přepočtených na obyvatele je na tom USA lépe než EU.

Americká ekonomika je v dobré kondici, což je také jedním z důvodů posilování dolaru. Dolarový index, který měří sílu dolaru proti hlavním měnám atakuje hranici 97 bodů, což odpovídá růstu o 0,42 % za posledních 24 hodin.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1218 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1169 do 1,1242 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,42 až 25,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,63 až 22,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut 

 

Newsletter