Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Česká ekonomika by uvítala ještě nižší sazby

Klíčové body

  • Podle člena bankovní rady ČNB Procházky by lednová inflace mohla být kolem tří procent.
  • Průmyslová výroba v listopadu klesla hluboko pod tržní očekávání.
  • Mírný nárůst nezaměstnanosti ke konci minulého roku je v souladu se sezonními trendy.
Zdroj: Depositphotos

Z hlediska inflace bychom měli mít to nejhorší za sebou. Meziroční inflace by se v roce 2024 měla výrazněji přiblížit k inflačnímu cíli, což potvrdil i člen ČNB Jan Procházka. S tím se pojí i postupné snižování úrokových sazeb, které nás letos čeká. Ekonomická data ze závěru předešlého roku nejsou příliš pozitivní. Propad průmyslové produkce naznačuje možnost mírné recese. V prosinci vzrostla i nezaměstnanost, nicméně v souladu s očekáváním.

Ve včerejším rozhovoru v pořadu Peníze a vliv se člen bankovní rady Jan Procházka vyjádřil k budoucímu vývoji tuzemské inflace a úrokových sazeb. Procházka uvedl, že by lednové přecenění mělo být mírnější než před rokem. Pomůže i vyšší srovnávací základna. Očekává, že by inflace ze začátku roku mohla začínat trojkou. Ještě předtím však bude zveřejněna, konkrétně zítra, prosincová inflace, u které centrální banka dle prognózy očekává meziroční růst o 7 %.

ČNB by letos měla dál – postupně – snižovat sazby. Do konce roku by se hlavní úroková sazba měla pohybovat v rozmezí 3-4 %. Dostat by se mohla až na úroveň neutrální sazby, kterou Procházka odhaduje na 3,5 %. Dřívější nejčastěji zmiňované odhady pracovaly s 3 %. Dále upozornil, že bude potřeba vyhodnocovat data postupně, jak budou přicházet. Tempo uvolňování monetární politiky tak může v průběhu roku zrychlit i zpomalit dle aktuálních potřeb, uzavřel centrální bankéř.

Česká průmyslová výroba se pohybuje na stejných úrovních, jako byl průměr v roce 2019. V listopadu se na tuto úroveň dostala poklesem produkce v meziměsíčním srovnání z 2,8 % na -1,4 %, v meziročním srovnání dokonce z 1,9 % na -2,7 %. Očekáván byl přitom mírnější propad na -1,5 %. Meziměsíční propad je výraznější i kvůli dočasným vlivům, které průmyslovou produkci zvýšily v říjnu. Růst průměrné mzdy pak ve velkých průmyslových firmách klesl meziročně na 4,3 %, zde však hraje roli vysoká srovnávací základna z listopadu 2022. Meziročně počet zaměstnanců v průmyslu klesl o 2,3 %.

Mezi pozitivní zprávy patří nárůst nových průmyslových zakázek, které se blíží k meziroční stagnaci (v předešlých měsících se počet zakázek meziročně vždy propadal). Automobilový průmysl se v posledních letech vzpamatoval poté, co se v září 2021 propadl vinou výpadku v dodavatelských řetězcích. Za posledních pět let automobilový průmysl vzrostl o zhruba 18 %. Po zveřejnění všech dat a následné finální revizi můžeme za celý rok 2023 očekávat pokles průmyslové výroby zhruba o půl procenta oproti předchozímu roku. Na druhou stranu, prognózy na rok 2024 jsou optimistické, značící mírný růst.

V prosinci minulého roku vzrostla tuzemská nezaměstnanost, a to z 3,5 % na 3,7 % dle tržního očekávání. Nezaměstnanost je na stejné úrovni, jako byla před rokem. Vývoj je v souladu se sezónními trendy, kdy nezaměstnanost v zimních měsících mírně stoupá. Průměrná nezaměstnanost za rok 2023 činní 3,6 %, což je nárůst o 0,2procentního bodu oproti roku 2022. Z toho plyne, že i přes sníženou ekonomickou aktivitu v minulém roce trh práce ukázal, jak je houževnatý. Na rok 2024 ČNB dle nejnovější prognózy predikuje další nárůst míry nezaměstnanosti až na 4,1 %.

Koruna se v pondělí dostala hlouběji pod 24,50 EURCZK, během včerejška však většinu zisků umazala. Tuzemská měna oslabila posunem nad 24,60 EURCZK. Oslabovaly i měny regionu s tím, jak globálně zpevnil dolar. Stále platí, že koruna může mít tendenci dále oslabovat. Kritická je pro ni hranice 24,75, přes kterou se nedostala v říjnu ani v prosinci či nyní v lednu. K proražení této hranice by byl potřeba výraznější impuls.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0938 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0886 do 1,0992 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,59 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,48 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,51 až 24,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,35 do 22,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter