Česká ekonomika je ve skvělé kondici, ve čtvrtletí rostla o 2,9 %

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika je ve skvělé kondici. Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,3 procenta a meziročně o 2,9 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Analytici očekávali meziroční růst o 2,3 procenta.

K tomuto vývoji podle statistiků přispěla zejména zahraniční poptávka podpořená rostoucí spotřebou domácností. Podle předběžného odhadu rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tj. nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése je silný růst tažen především silnou domácí poptávkou související s robustním růstem průměrné mzdy a vysokým optimismem mezi spotřebiteli. „K optimismu přispívá i nejnižší nezaměstnanost v rámci Evropské unie. Daří se i českému průmyslu, a to zejména díky automobilové výrobě. Data z prvních měsíců letošního roku naznačují, že výroba aut by letos mohla překročit loňský rekordní údaj,“ uvedl Šoltés.

„Ve zbytku roku bude další očekávané posílení koruny a silná poptávka domácností po zboží z dovozu vyvolávat tendenci ke snížení čistého vývozu. Zároveň v souvislosti s čerpáním evropských fondů očekáváme pozitivní vliv investic na ekonomický růst,“ dodal Šoltés.

„V příštích měsících budou mít pozitivní dopad i zvyšující se investice státu ve stavebnictví, nejvíce v oblasti infrastruktury,“ uvedl Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

V roce 2017 očekáváme, že oproti loňskému roku česká ekonomika zrychlí své tempo růstu o 0,4 procentního bodu na 2,7 %. Kromě růstu domácí spotřeby i zahraniční poptávky po českých výrobcích by mělo dojít také k obnovení investiční aktivity,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.

Zaměstnanost byla v 1. čtvrtletí o 0,6 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,5 procenta.

Newsletter