Česká ekonomika? Podnikatelé jí důvěřují více než spotřebitelé

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v červnu téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, oproti květnu mírně klesl o 0,1 bodu na hodnotu 97,1. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 95,2. Indikátor důvěry spotřebitelů se naopak snížil o 2,2 bodu na hodnotu 106,2. Ve srovnání s červnem 2016 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

„Důvěra spotřebitelů v červnu poklesla o více než dva body, kdy v meziměsíčním srovnání oslabil výhled domácností na vývoj nezaměstnanosti. Domácnosti tak vnímají, že trh práce naráží na své limity. Je nepravděpodobné, že se podmínky na trhu práce budou dále zlepšovat,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.  

Podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy si růst cen začíná vybírat svoji daň v podobě poklesu optimismu spotřebitelů. Míra inflace vykázala naposledy loni v listopadu hodnotu, která se nacházela pod inflačním cílem ČNB ve výši dvou procent. „Citelně zdražují hojně konzumované potraviny typu vajec či másla a spotřebitelům náladu nezlepšuje ani růst nájmů, případně hypotečních sazeb. Postupně si uvědomují, že navzdory rychlejšímu nominálnímu růstu mezd, než jaký registrovali loni, si právě kvůli znatelnější inflaci v porovnání s loňském reálně pohorší,“ dodal Kovanda. ​​​

Důvěra podnikatelů v odvětví průmyslu se poprvé od listopadu minulého roku zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,7 bodu na hodnotu 94,3. Očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v květnu. Podnikatelé v průmyslu očekávají, že se v nejbližší budoucnosti nezmění úroveň zaměstnanosti. 

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví se v červnu meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,1 bodu na hodnotu 81,7. Z posledního konjunkturálního průzkumu vyplývá, že stavební podniky zhodnotily svou současnou celkovou ekonomickou situaci přibližně stejně jako před měsícem.

Podle hlavního ekonoma MONETA Money Bank Petra Gapka zvedá příchod sezónních prací náladu především stavařům. „Důvěra v sektoru stavebnictví vzrostla na nejvyšší úroveň od února loňského roku. Lze předpokládat, že na stavbách bude v průběhu letních měsíců plno a pilno. Stavaři očekávají, že se jim zvedne úroveň zaměstnanosti, kterou si „vynutí“ rychlejší tempo růstu výrobní činnosti,“ dodal Gapko.

V odvětví obchodu důvěra podnikatelů meziměsíčně vzrostla. Indikátor důvěry se zvýšil o 2 body na hodnotu 100,1 a vrátil se tak na úroveň z dubna tohoto roku. 

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,7 bodu na hodnotu 97,0. Hodnocení současné celkové ekonomické situace zůstalo stejné. 

Newsletter