Česká ekonomika rostla v 1Q meziročně o 3 %, potvrdila revize

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika rostla v letošním 1. čtvrtletí meziročně o tři procenta. V mezičtvrtletním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Dnešní revize údajů potvrdila předchozí údaj o vývoji tuzemské ekonomiky.

Marek Dřímal z Komerční banky uvedl, že meziroční růst ekonomiky o tři procenta je oproti předchozím kvartálům poměrně prudké zpomalení. „To jde na úkor především nižším vládním investicím kvůli konci minulého programového období EU fondů a kvůli starým posudkům EIA. Tento problém bude ekonomiku brzdit po celý letošní rok a nic na tom zřejmě nezmění ani nedávno oznámený posun ve vyjednávání mezi vládou a Evropskou komisí ohledně několika desítek důležitých projektů. Stavět se totiž začne nejdříve na konci letošního roku – což je nejspíše stejná situace, jako kdyby stát vypracoval úplně nové posudky EIA,“ dodal.

Dnešní čísla podle Dřímala zároveň potvrdila spotřební apetit domácností. Míra úspor v prvním čtvrtletí klesla poprvé za 12 let pod deset procent. Lidem sice rostou platy, ale ještě rychlejším tempem utrácí. Umožňují to nízké úroky, ale i celkově dobrá situace domácí ekonomiky s výjimkou veřejných investic brzdících stavebnictví. Spotřebitelé se tak utrácet nebojí.

​​​​​​Statistici včera zveřejnili revizi vývoje ekonomiky včetně struktury za roky 2011 až 2015. Podle ní česká ekonomika vzrostla loni meziročně o 4,5 procenta a předloni o 2,7 procenta. Podle předchozích údajů to bylo loni o 4,2 procenta a předloni o 2,0 procenta.

Newsletter