Česká ekonomika šlape, čísla za 3Q překonala očekávání

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika šlape a dnešní čísla za třetí kvartál překonala očekávání trhu. Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o půl procenta a meziročně o pět procent, oznámil dnes Český statistický úřad. Analytici dle Bloomberg počítali s meziročním růstem jen o 4,7 procenta a meziměsíčním zvýšením o 0,3 procenta. 

Podle předběžného odhadu přispěly k meziročnímu růstu rovnoměrně všechny hlavní výdajové složky HDP. Na růstu domácí poptávky se podílela stabilně rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství, především průmyslu, ale i odvětvím služeb.

„Růst HDP mírně překonal očekávání trhu, nikoliv však predikci centrální banky. Vzhledem k tomu, že jsou zveřejněná data v souladu s prognózou ČNB, je nepravděpodobné, že by došlo ke změně výhledu měnové politiky. Rychlejší růst HDP v tuzemské ekonomice kopíruje vyšší než očekávaný růst HDP v sousedním Německu,“ poznamenal ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

„Za celý letošní rok by výkon domácí ekonomiky měl atakovat hranici pěti procent. Možné riziko pro vývoj tuzemské ekonomiky v příštím roce představuje politická povolební nestabilita,“ dodal Šoltés.

Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba Seidlera dnešní předběžný odhad HDP potvrzuje, že vývoj ekonomiky zůstává nadále příznivý, což by mělo pokračovat i v následujícím období. A to jednak z titulu příznivé spotřeby domácností tažené růstem mezd, ale také i obnovenou investiční aktivitou a zahraniční poptávkou, zejména z Německa. Tamní ekonomika ve 3. čtvrtletí mezikvartálně zrychlila o 0,8 procenta, meziročně pak o 2,8 procenta, což představuje nejvyšší meziroční růst za posledních 6 let.

„Dnešní hodnota HDP tak nemění nic na pokračujícím pozitivním výhledu na tuzemskou ekonomiku a potřebě nadále utahovat měnové podmínky ze strany ČNB, ke kterému velmi pravděpodobně dojde opět na únorovém měnovém jednání centrální banky,“ dodal Seidler.

„Zpomalení mezičtvrtletního růstu HDP je podle nás důsledkem sezónnosti letních prázdnin, kterou plně nezachycují úpravy statistického úřadu. Automobilový průmysl si totiž v létě vybírá celozávodní dovolené. S tím, jak roste podíl tohoto odvětví na celkové výrobě a jak se s finálními výrobci synchronizují i dodavatelé, zvětšuje se i pravidelné letní zpomalení ekonomiky. Stále se však jedná pouze o sezónnost, a tak z dnešního mírně horšího čísla neděláme velké závěry,“ dodal Viktor Zeisel z Komerční banky.

Na trhu práce pokračoval růst zaměstnanosti. Ve 3. čtvrtletí byla zaměstnanost o 0,8 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o dvě procenta.

Newsletter