Česká ekonomika stagnuje. Riziko recese není zažehnáno

Klíčové body

  • Česká ekonomika mezikvartálně stagnovala, švýcarská vzrostla o 0,3 %.
  • Euro vůči koruně se pohybovalo spíše do strany kolem 23,70 EURCZK.
  • Spotřebitelská důvěra v Evropě i v Americe mírně klesla.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší čísla nám ukázala, že riziko recese rozhodně není zažehnáno. Mírně klesla důvěra spotřebitelů jak v Evropě, tak i v Americe. České HDP na začátku roku 2023 podle revize nerostlo mezikvartálně mírným tempem, nýbrž stagnovalo. Oproti nám švýcarská ekonomika znovu roste a situace vypadá optimističtěji. Devizový trh se včera probouzel po líném pondělí. Koruna měla tendenci mírně slábnout.

Dle upřesněného odhadu ČSÚ v prvním čtvrtletí letošního roku tuzemská ekonomika mezikvartálně stagnovala, přestože byl očekáván mírný růst o desetinu procenta. Znamená to, že jsme se z technické recese z druhé poloviny 2022 úplně nevymanili a jistá rizika stále přetrvávají. Meziročně v Q12023 HDP kleslo o 0,4 % (konsensus počítal s mírnější poklesem o 0,2 %), oproti tomu v posledním čtvrtletí roku 2022 jsme zaznamenali meziroční růst o 0,3 %. Pokles růstu HDP v porovnání s původním odhadem byl způsoben hlavně nižší spotřebou domácností.

Koruna se od pondělí pohybovala spíše do strany v pásmu 23,66 až 23,73 EURCZK. V pondělí byla nízká aktivita na trhu zapříčiněna státními svátky v Americe i v některých evropských státech. I při vyšší likviditě však koruna včera nepůsobila dojmem, že by chtěla nějak výrazně posílit nebo oslabit. V odpoledních hodinách euro vůči koruně sice mělo tendenci posilovat, ale pohyb nebyl tolik výrazný. V tuto chvíli zde chybí nějaký výraznější impuls, který by pár poslal na jednu nebo druhou stranu. Ze strany koruny budou důležitá inflační čísla za květen a další zasedání ČNB v červnu.

Švýcarská ekonomika dle včerejších čísel roste. Oproti poslednímu čtvrtletí minulého roku, kdy mezikvartálně stagnovala, v prvním čtvrtletí letošního roku HDP vzrostlo o 0,3 %. To je výraznější růst, než se očekávalo (0,1 %). Za lepšími čísly stojí zvýšená domácí poptávka i rostoucí export. Frank po zveřejnění těchto dat zpevnil. Z úrovně u 0,9085 USDCHF se dostal pod 0,9015 USDCHF než přišla korekce umazávající frankové zisky. V horizontu několika týdnů obecně frank vůči dolaru oslaboval, jednoznačným důvodem zde byl posilující dolar. Na druhou stranu, oproti euru švýcarská měna v květnu posilovala. Z úrovně 0,988 franků za euro na začátku měsíce jsme se včera přiblížili ke středovému kurzu 0,967 EURCHF.

Mezi nejdůležitější včerejší čísla patřil jednoznačně spotřebitelská důvěra a ekonomický sentiment v eurozóně. Přestože evropská důvěra spotřebitelů se dle očekávání snížila jen o desetinu bodu, ekonomický i průmyslový sentiment klesl ještě výrazněji pod očekávané snížení. Nejvýraznější pokles byl v maloobchodních službách, index snižovala i data ze stavebnictví, ze služeb a z průmyslu. Pravděpodobnost recese v Evropě je stále relativně vysoká a tato čísla to jen potvrzují.  Spojené státy jsou na tom možná o něco lépe. Za Atlantikem klesla spotřebitelská důvěra mírně z revidovaných 103,7 b. na 102,3 b., očekáván byl pokles na 99 b.

Dnes bude zveřejněn předběžný odhad německé inflace za květen a počet volných pracovních míst v americké ekonomice. Na trzích vidím signály rizikové averze, která souvisí s nad očekávání horšími čísly z čínské ekonomiky, konkrétně s indexy PMI sektoru služeb a průmyslu. Pokud se nálada udrží, mělo by to prospět americkému dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0690 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0675 do 1,0791 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,69 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,16 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,65 ž 23,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,94 do 22,27 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter