Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Česká ekonomika v loňském 4. čtvrtletí stagnovala

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská ekonomika v loňském 4. kvartálu podle zpřesněného odhadu mezičtvrtletně stagnovala, když první odhad uváděl pokles o 0,1 procenta. Meziročně HDP rostl o čtyři procenta, odhad počítal s růstem o 3,9 procenta. Růst HDP za celý rok 2015 činil 4,3 procenta a byl nejvyšší za posledních osm let. ​​Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Česká ekonomika na konci roku 2015 nadále rostla, ale pomalejším tempem než v předchozích čtvrtletích. O pokračujícím růstu výkonnosti domácí ekonomiky vypovídá i pozitivní mezičtvrtletní vývoj hrubé přidané hodnoty. Proti 3. čtvrtletí byla hrubá přidaná hodnota vyšší o 0,5 procenta, meziročně se zvýšila o 3,8 procenta.

Podle prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na twitteru byla za růstem české ekonomiky změna hospodářské politiky.

„Růst české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí ve zpřesněném odhadu vykazuje o něco lepší úroveň než v prvním předběžném odhadu. Faktem ale zůstává, že zaostal za očekáváními. Ta tak úplně nenaplnil ani růst za celý loňský rok,“ uvedl hlavní analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Připomněl, že například Česká národní banka počítala s růstem za rok 2015 ve výši 4,7 procenta.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka rok 2015 růstem HDP překonal všechna původní očekávání. „Silná byla především investiční aktivita, ve které se odrazilo dočerpávání finančních prostředků evropských fondů. Letos již s tak výrazným růstem domácí ekonomiky počítat nelze. Hlavním zdrojem růstu ekonomiky letos bude spotřeba domácností,“ dodal Novák.

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové letos vyprchají jednorázové impulzy, nicméně i růst kolem 2,5 procenta bude vzhledem k silnému základu z loňska velmi dobrým výsledkem. „Díky rostoucí zaměstnanosti, zvyšování mezd a nízké inflaci spotřeba domácností nadále poroste tempem kolem tří procent, obdobný růst lze očekávat i pro investiční poptávku, která výpadek jednorázových podpůrných faktorů pocítí nejsilněji,“ dodala Zamrazilová.​​

Vývoj tuzemské ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky nižší o 1,3 procentního bodu v meziročním vyjádření a o jeden procentní bod v mezičtvrtletním vyjádření, uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. „V souhrnu lze konstatovat, že ve čtvrtém čtvrtletí 2015 pokračoval rychlý meziroční růst HDP, i když se jeho tempo oproti očekávání ČNB zmírnilo,“ dodal.

Na straně nabídky se na růstu ekonomiky nejvýznamněji podílel zpracovatelský průmysl, a to i přes své mírné zpomalení tempa růstu na konci roku. Dařilo se zejména výrobě dopravních prostředků, kovů, plastových výrobků či výrobě potravin.

Na straně poptávky byl růst ekonomiky ve 4. čtvrtletí tažen rovnoměrně jak domácí, tak zahraniční poptávkou. Výdaje na konečnou spotřebu domácností si udržely relativně vysoké mezičtvrtletní tempo růstu (0,9 %) a meziročně se zvýšily o 2,9 procenta.

Rostoucí spotřeba domácností (o 2,9 %) spolu s vyšší investiční aktivitou (9,6 %) pomohly zrychlit růst ekonomiky, který započal v roce 2013. Obě tyto nejvýznamnější složky domácí poptávky rostly nejrychleji od roku 2007. Za hospodářským růstem proto loni stála spíše domácí poptávka než zahraniční obchod.

„Po dnes zveřejněných datech máme potvrzeno, že se loni česká ekonomika nacházela v nejlepší kondici za osm let. Pozitivní skutečností je, že ani v posledním loňském kvartálu nepokleslo tempo růstu ekonomiky pod meziroční čtyři procenta. Dále víme, že se na meziročním růstu ve čtvrtém čtvrtletí podílely všechny složky poptávky, tedy nejen spotřeba a investice, ale také čistý export,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. 

 

Newsletter