Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí zrychlila růst

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,5 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 procenta. Překonala tak odhady analytiků Bloomberg, kteří počítali s meziročním zvýšením o 2,3 procenta a mezičtvrtletním růstem jen o 0,6 procenta.

Klíčový význam pro příznivý vývoj české ekonomiky měla většina odvětví zpracovatelského průmyslu i služeb. Na výdajové straně k růstu HDP přispívala zejména zahraniční poptávka a stabilně rostoucí spotřeba domácností.

Hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda uvedl, že růst ekonomiky překonal očekávání trhu i České národní banky. Revize v řádu až několik desetin procentních bodů směrem dolů je ale možná. „Nynější výsledek je tedy třeba brát s rezervou. Pokud by se potvrdil, značí to, že česká ekonomika si udržuje solidní růstové tempo a že její zpomalení po loňském zářném, avšak bezprostředně neopakovatelném výkonu je pozvolnější, než se čekalo,“ naznačil Kovanda.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky zůstává tahounem růstu soukromá spotřeba. „Domácnosti se nebojí utrácet. Podporuje je příznivá situace na trhu práce, když se míra nezaměstnanosti drží na rekordních hodnotách a akceleruje mzdový růst. Nižší investiční aktivita také tlumí dovozy. Na druhé straně vysoká poptávka po autech v eurozóně pomáhá českým průmyslovým vývozům. Slušný příspěvek proto očekáváme také od zahraničního obchodu,“ dodal Zeisel.

Růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí patřil i nadále mezi nejvyšší v Evropské unii. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil na to, že se Česká ekonomika zařadila po bok Polsku a Slovensku mezi nejrychleji rostoucí země EU v mezikvartálním srovnání a do první třetiny žebříčku v meziročním vyjádření.

„Zveřejněný růst je očištěný o mimořádně silný vliv tří pracovních dnů navíc, což značí, že neočištěný růst dosahoval meziročně asi 3,7 procenta. Ne všechny ukazatele ale vypadají stejně příznivě. Růst byl podle komentáře tažen zahraniční poptávkou a domácí spotřebou. Z uvedeného vyplývá pravděpodobné zhoršení struktury růstu, v němž zřejmě kvůli slabému výkonu stavebnictví zcela chybí podpora tvorby fixního kapitálu,“ uvedl Sobíšek.

„Příjemné překvapení je o to větší, že letošní očekávané oslabení se mělo projevit především ve druhém čtvrtletí. Zpomalení ekonomiky v letošním roce bude mírnější než očekávané. Lepší výsledky vývozu a silná spotřeba domácností převáží nad zpomalením investiční aktivity. Pro celý rok se hospodářský růst přiblíží třem procentům,“ dodala hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Ekonomický růst se na trhu práce i ve 2. čtvrtletí pozitivně projevil růstem zaměstnanosti. Oproti stejnému období předchozího roku byla zaměstnanost vyšší o 1,6 procenta a oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta.

Newsletter