Česká ekonomika ve čtvrtletí zpomalila růst, ukázal odhad

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika rostla ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu mezičtvrtletně o 0,3 procenta, když analytici dle Bloomberg počítali se zvýšením o 0,5 procenta. Meziročně vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) o 1,9 procenta, což bylo pod očekáváním 2,1 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„První odhad růstu českého HDP ukazuje na zpomalení české ekonomiky. Mezičtvrtletní růst se snížil ze silných 0,9 procenta ve druhém čtvrtletí na 0,3 procenta ve třetím. Podobné je zpomalení meziroční dynamiky, které se propadla z 2,6 procenta na 1,9 procenta,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Při porovnání s 2. čtvrtletím byl růst HDP podle statistiků mírnější zejména v důsledku zpomalení růstu v průmyslu. Meziroční růst HDP byl i nadále podporován rostoucí spotřebou domácností a vyšší zahraniční poptávkou, zatímco negativně působila nižší investiční aktivita.

Stejný vývoj podle Zeisela zaznamenávají i ostatní ekonomiky v regionu. Meziroční propady mají shodný základ. Tím je cyklus čerpání prostředků z evropských fondů, který vyvrcholil v loňském roce; spolufinancování projektů z EU se však letos v podstatě zastavilo. Loni se tak vytvořila vysoká srovnávací základna, která brzdí meziroční růst v letošním roce.

„Ačkoli nejsou známa data o struktuře poptávky, je zřejmé, že zpomalení jde na vrub slabší investiční aktivity, kde byla loňská srovnávací základna mimořádně vysoká – zejména v důsledku dočerpávání EU fondů,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda dodal, že vyšší než předpokládanou daň si zjevně vybralo z hlediska průmyslové výroby až příliš ospalé léto. Ačkoli v poslední době nedochází k žádným výrazným revizím HDP, nelze výraznější revizi ať už směrem dolů nebo nahoru vyloučit ani v tomto případě v rámci nadcházejících zpřesnění dnešního odhadu.

„Určitou útěchou může být, že z důvodu slabé investiční aktivity vlády dosáhne ČR letos alespoň přebytkového hospodaření. Ideální stav by ale pochopitelně nastal tehdy, pokud by vláda dokázala vyrovnaně hospodařit i při uspokojivé investiční aktivitě. Ve čtvrtém čtvrtletí by se měla hodnota meziročního růstu zvýšit, za celý rok pak růst HDP vykáže míru 2,6 procenta,“ uvedl Kovanda.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil na to, že český průmysl si ve 3. čtvrtletí připsal nejslabší meziroční přírůstek za víc než tři roky. Citelný pokles zaznamenalo také stavebnictví. Situaci zřejmě částečně zachraňoval sektor služeb, ale ani ten nerostl nijak závratným tempem. Na straně poptávky stojí za zmínku zpomalení růstu tržeb za prodeje a opravy aut na nejslabší výsledek od poloviny roku 2013.

Zaměstnanost byla ve 3. čtvrtletí o 1,7 procenta vyšší než ve stejném období minulého roku, proti předchozímu čtvrtletí se nezměnila.

Newsletter