Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Česká ekonomika zpomalila, zklamala i za celý rok 2014

Česká ekonomika v závěru roku nečekaně zpomalila. Tuzemský hrubý domácí produkt vzrostl podle předběžného odhadu ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,2 % a meziročně o 1,3 %. Jedná se o citelné zpomalení z tempa 0,4 % respektive 2,4 % zaznamenaného ve třetím kvartálu. Analytici přitom očekávali rychlejší, 0,6% růst oproti 3Q a 1,9% zvýšení v meziročním srovnání.

Na meziroční zpomalení růstu HDP měla vliv vyšší srovnávací základna a především vysoký výběr spotřebních daní z tabákových výrobků na konci roku 2013, způsobený předzásobením, které se v roce 2014 již neopakovalo, uvedl Český statistický úřad.

Růst české ekonomiky za celý rok 2014 dosáhl 2 % a byl tažen zejména zahraniční poptávkou. K růstu významně přispěla i domácí poptávka po investičním zboží a konečná spotřeba domácností. I celoroční růst je zklamáním proti odhadu analytiků, kteří předpokládali navýšení o 2,3 %. Za celý rok 2013 ekonomika klesla o 0,7 %. 

Newsletter