Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Česká investiční konference. „Podpultový produkt“ uprostřed akciové horečky

Česká investiční konference 2019, zdroj: ČIK

I mezi Čechy řádí akciová horečka. Bohužel, finanční gramotnost na tom stále není nejlépe. Lidé jsou líní a chamtiví a investují bezhlavě, například na základě tipů na TikToku, nebo se nechají zlákat investičním guru, jako byl pan Janata. Lenka Rož Schánová proti tomu bojuje, a to nejen svým podcastem Jak investovat, ale především nejprestižnější investorskou akcií u nás, která nese název Česká investiční konference. Jak se tato akce za posledních sedm let posunula? A do čeho Lenka sama investuje? Dozvíte se v rozhovoru!

V roce 2014 se uskutečnil první ročník České investiční konference (ČIK). Jak se akce od té doby posunula?

Na první ročník bylo těžké najít 10 kvalitních řečníků v Čechách. Nebylo to jen z toho důvodu, že jich na trhu příliš nebylo, ale že nechtěli být porovnáváni s konkurencí na jednom pódiu. Za těch 7 let se situace výrazně změnila. Počet profesionálních investorů zabývajících se výhradně investicemi do akcií se na českém trhu zvýšil. 

Změna nastala v loňském roce, kdy jsme kvůli Covidu-19 přesunuli celou konferenci do onlinu. Nicméně tento rok jsme nechtěli účastníky připravit o osobní setkání, a tak jsme přidali offline koktejl party na závěr konference. Víme, že osobní kontakt je pro většinu účastníků důležitý. Přednášky tak mohou sledovat z pohodlí kanceláře, ale promluvit si s dalšími investory budou moci již se skleničkou v ruce. 

Největší posun však vnímám mezi účastníky konference, kteří mnohdy chodí již od prvního ročníku. Dříve účastnici chodili na konferenci jen proto, aby získali seznam 10 zajímavých investičních příležitostí. Postupem času ale zjistili, že přidaná hodnota je i v něčem jiném. Mají jedinečnou příležitost porovnat různé investiční styly/strategie, nahlédnut do investičního procesu, získat odpovědi od profesionálů na své investiční dotazy, nebo dokonce najít investičního ředitele. 

Mám radost, že zájem o konferenci každým rokem stoupá, a to i přes minimální propagaci. Jsme takový “podpultový produkt”, o kterém si lidé říkají mezi sebou. 

Online Česká investiční konference v roce 2020, zdroj: ČIK
Online Česká investiční konference, rok 2020, zdroj: ČIK

Jací jsou podle Vás Češi investoři? Dostali jsme se konečně dál od spořicích účtů a peněz tzv. pod matrací? 

Myslím si, že za posledních pár měsíců se zájem o investování zvýšil, a to zvláště díky akciové horečce. Když jsem nedávno mluvila se zástupci několika brokerů působících na českém trhu, tak všichni uvedli až enormní zájem o investování do akcií. Nejenže se zvýšil zájem nových klientů, ale i stávající klienti začali více obchodovat či navýšili kapitál. Mám radost, že se daří i investičním platformám, jako je například Fondee. 

Jste sama aktivní investorka? Pokud ano, jak byste popsala svůj investiční styl? 

Ano, osobně si také investuji, a to primárně do akcií. Své portfolio mám rozdělené do čtyř částí. První část tvoří akcie, ve které věřím dlouhodobě a neplánuji je prodat (například Apple, Facebook nebo Amazon). Druhou část tvoří akcie, které chci držet střednědobě až dlouhodobě (Booking.com, PayPal, Nvidia, Visa, Disney). Třetí část je čistě spekulativní – pokud akcie zaznamená prudký nárůst o 30 %, prodám ji (Farfetch, Fiverr, Sea, Datadog, Spotify). A poslední část tvoří hotovost – nyní ji mám okolo 8 %. Tu mám připravenou na dokup akcií při poklesu nebo pokud se vyskytne nějaká zajímavá investiční příležitost. 

Vedle klasických dat mě při analýze akcií zajímají i alternativní data. Například pořadí mobilní aplikace v žebříčku (Uberu, Spotify, či Microsoftu – Xbox), Google Trends a jak si stojí daná společnost v porovnání s konkurencí (Zoom) či jak jsou její produkty vyhledávané, i informace o zaměstnancích – kolik mají otevřených pozic, kolik mají zaměstnanců, kdo konkrétně stojí ve vedení a jak vypadají rozhovory/videa s tímto člověkem, nebo Share of Search, návštěvnost webu, a další.  

Lenka Rož Schánová, degustační večeře, Česká investiční konference 2019, zdroj: ČIK
Lenka Rož Schánová, degustační večeře, Česká investiční konference 2019, zdroj: ČIK

Jak jsou na tom Češi s finanční gramotností? Dokážou podle Vás rozpoznat podvodnou investici? 

Ráda bych napsala, že se finanční gramotnost rok od roku zvyšuje, ale bohužel mám spíš pocit, že je tomu naopak. Podle mého názoru je to hlavně způsobeno lidskou leností a chamtivostí. Je jedno, jestli chcete zhubnout nebo zbohatnou. Čím snadnější a rychlejší cesta, tím lepší. A to, zdali je výsledek skutečně reálný či nikoliv, to už nikdo neřeší. Chápu, že 30% výnosu se těžko odolává. Ale překvapuje mě, kolik lidí investuje na základě investičních tipů na TikToku nebo se nechá zlákat investičním guru, jako byl například pan Janata. U něho jsem se domnívala, že přesvědčovací techniky budou na zcela jiné úrovni, než kterou předvedl v rozhovorech. Už po pár minutách je jasné, že to druhý Warren Buffet nebude. I přesto přesvědčil (on nebo finanční poradci) přes 4 000 lidí. 

Vedle ČIKu stojíte i za podcastem Jak investovat. Pro koho je určen – pro začátečníky zvažující svou první investici nebo i pro pokročilé a profíky? 

Původní myšlenkou bylo, že podcast měl být určen začínajícím investorům, kteří nemají čas trávit hodiny a hodiny času nad analýzami jednotlivých akcií. Chtěla jsem, aby se posluchači inspirovali různými investičními strategiemi, získali přehled o zajímavých investičních příležitostech (akciích) a poučili se z chyb již ostřílených investorů. Nicméně, podle zpětné vazby, kterou pravidelně na rozhovory získávám, musím uznat, že podcast poslouchají nejen začínající investoři, ale i ti profesionální. 

Ján Hájek, portfolio manažer fondu Top Stocks, Česká investiční konference 2019, zdroj ČIK
Ján Hájek, portfolio manažer fondu Top Stocks, Česká investiční konference 2019, zdroj: ČIK

Na jaká zvučná jména se můžeme letos na ČIKu těšit? Máte nějaký osobní tip, přednášku nebo workshop, který si určitě nenecháte ujít? 

Pro mě je velice těžké vybrat pouze jedno jméno, jelikož se těším na přednášky všech řečníků. Každý z nich má totiž jiný investiční styl i strategii. Nicméně, osobně  se nejvíce těším na přednášku Martina Dienstbiera, který bude mluvit o akcii z biotechnologického sektoru. 

Když se bavím s hosty podcastu Jak investovat o tom, do jaké akcie či sektoru by nikdy neinvestovali, tak je to právě biotechnologický sektor, protože tomu vůbec nerozumějí. Martin je právě člověk “od fochu”, původně vědec, který se zabýval výzkumem v oblasti molekulární biologie na Univerzitách v Cambridge a v Oxfordu. Po návratu do Čech spoluzaložil společnost DIANA Biotechnologies a také se stal spoluzakladatelem investičního fondu Alethes. V oblasti investic se Martin zaměřuje zejména na investice do farmaceutických a biotechnologických firem, kde právě využívá své rozsáhlé zkušenosti z oboru a detailní znalost technologií daných firem. 

Letošní ČIK je opět výhradně mužská záležitost, co se řečníků týče. Proč tomu tak je? Nejsou v Česku investorky? Plánujete do budoucna pozvat i nějakou ženu? 

Ač se to na první pohled může zdát, že ženy investorky na konferenci nechceme, není tomu tak. Přednášky na konferenci nejsou o investování jako obecně, ale o detailních akciových analýzách. Každý řečník představuje jeden investiční nápad, jednu konkrétní akcii, kterou do detailu zpracuje. Na konferenci vybíráme ty nejlepší investory, kteří se analýzami profesionálně zabývají, ať jsou to lidé již veřejnosti známí jako například Ján Hájek, portfolio manažer největšího českého akciového fondu Top Stocks, nebo Lukáš Kotrba z RSJ Securities, který na žádné konferenci prozatím nevystupoval. Cílem je pro nás vybrat skutečné odborníky, ať je to žena nebo muž. Bohužel o takových ženách nevíme. Pokud existuje například česká Abigail Johnson, budu ráda, pokud se na nás obrátí a vystoupí na dalším ročníku České investiční konference. 

Lenka Rož Schánová, zdroj: Lenka Rož Schánová
Lenka Rož Schánová, zdroj: www.schanova.com

Lenka Rož Schánová se na začátku své kariéry věnovala primárně business networkingu a organizování akcí pro podnikatele. Vždy ji nejvíce bavila komunikace s lidmi a jejich propojování – na toto téma následně napsala jako první v ČR knihu Jak na networking. Od roku 2013 se věnuje organizování akcí zaměřených primárně na investiční tématiku. Největší z nich je Česká investiční konference – akce, kterou pořádá jednou do roka a letos to bude již 8. ročník. Každoročně se ji účastní více než 200 akciových investorů. Jak rostla velikost této investiční komunity, Lenka začala přidávat i další menší akce, které během roku organizuje v rámci zastřešujícího projektu Česká investiční akademie. V minulém roce také začala natáčet rozhovory s předními českými investory v rámci podcastu Jak investovat, který měsíčně poslouchá více jak 20 000 lidí.

Newsletter