Česká národní banka bude dál zvyšovat úrokové sazby

Klíčové body

  • Bankovní rada České národní banky na svém letošním prvním měnověpolitickém zasedání opět zvýší úrokové sazby.
  • Ještě před čtvrtečním zasedáním ČNB bude zveřejněn první odhad HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku.
  • Spolu s ČNB tento týden zasedá ECB a Bank of England.
Zdroj: ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém letošním prvním měnověpolitickém zasedání opět zvýší úrokové sazby. Přikročit by měla k dalšímu nestandardnímu kroku o velikosti 75 bazických bodů. Aktualizovaná prognóza pak ukáže ještě silnější proinflační prostředí. S případným dalším zvyšování úroků už však banka bude opatrnější.

Výhled vyšších úroků potvrzují i tržní korunové sazby. Na horizontu tří měsíců je zaceněno zvýšení o 70 bazických bodů. Je tedy patrné, že tržní účastníci své sázky v posledních dnech mírně snížili. I tak by se dvoutýdenní repo sazba měla vyšplhat minimálně na 4,5 % s pomyslným stropem, jak jej dlouhodobě tlumočí centrální bankéři, na úrovni 5 %.

Ještě před čtvrtečním zasedáním bude z domácí ekonomiky zveřejněn první odhad HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku, u kterého trh očekává mezikvartální zpomalení růstu z 1,5 % na 0,1 %. Vedle toho bude reportován index nákupních manažerů, který by mohl soudě například podle německých čísel pozitivně překvapit.

Na zahraničních trzích jsme v závěru minulého týdne sledovali prosincová data o americkém indexu výdajů na osobní spotřebu a index nákladů na zaměstnanost reflektující napjatost amerického trhu práce s důrazem na růst mezd a benefitů. Oba zmiňované indexy potvrdily trvající proinflační prostředí, včetně mzdových tlaků na americkém trhu práce. Nešlo však o žádná zásadní překvapení, která by tržní účastníky měla podpořit k ještě razantnější predikci ohledně sazeb Fedu.

Trh tak i nadále zaceňuje zvýšení amerických sazeb v letošním roce o 125 bazických bodů. První by přitom mělo přijít již v březnu, přičemž jeho velikost by měla dle tržních očekávání odpovídat 25 bodům. Pravděpodobnost razantnějšího kroku o 50 bodů klesla ze zhruba 20 % po lednovém zasedání Fedu na zhruba 15 %.

V rámci současného týdne budeme vedle ČNB sledovat i zasedání ECB a Bank of England. Rada guvernérů ECB potvrdí aktuální plán v podobě ukončení pandemických nákupů aktiv v březnu. Sledovat budeme také, jak banka vyhodnotí inflační rizika. U nich je patrné, že jsou čím dál tím více spojována s rizikem vyšší střednědobé inflace, což by mohlo tlačit na rychlejší ukončení akomodativního charakteru měnové politiky.

Od Bank of England se pak dočkáme dalšího zvýšení úroků, a to o 25 bazických bodů. Hlavní úroková sazba se tak posune na úroveň 0,5 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1162 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1089 do 1,1186 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,89 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,84 do 22,05 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter