Česká průmyslová výroba v květnu meziročně rostla o 1,4 % (oček. -0,6 %)

Po očištění o sezónní vlivy vzrostla průmyslová výroba v porovnání s předchozím měsícem o 2,9 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 9,5 %. Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla reálně o 1,4 %, což pozitivně překvapilo trh. Průmysl opět táhne dolů výroba aut, která je meziročně nižší.

Průmyslová produkce byla v květnu 2018 po vyloučení sezónních vlivů reálně meziměsíčně vyšší o 2,9 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (o -1,3 procenta). Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků a výroba strojů a zařízení.

„Čísla tak napovídají že, v následujících měsících se dočkáme zrychlení tuzemského průmyslu. Nicméně podobných čísel jako loni se už nedočkáme. Pro celý rok 2018 očekáváme, že průmysl vzroste o 3,5 %. Ačkoli se jedná o téměř poloviční výkon ve srovnání s předchozím rokem, lze hovořit o stále solidním růstu“, uvedl ekonomický průzkum Raiffeisenbank.

Newsletter