Česká republika a kvalita života? Patří jí 22. příčka ze 128

Česká republika zůstává v kvalitě života v mezinárodním srovnání na 22. místě. Žebříček vychází z údajů o stavu společenského a ekonomického rozvoje a úrovně životního prostředí. Ze 128 porovnávaných zemí je na tom nejlépe Dánsko a nejhůře Středoafrická republika. ČTK to dnes sdělil Michal Malysa z tiskového oddělení společnosti Deloitte, která index společně s neziskovou organizací Social Progress Imperative každoročně sestavuje.

Nejlépe je na tom Česko se základními lidskými potřebami, konkrétně s výživou a základní lékařskou péčí, úrovní pitné vody a hygieny, přístřeším a osobní bezpečností. Vysoké hodnocení má také v dostupnosti základního vzdělání. Naopak úroveň tolerance v Česku klesá a řadí jej mezi země, jako je například Botswana, uvádí tisková zpráva.

„Česko se již několik let drží na vysoké pozici. Ukazuje se, že ekonomický i společenský rozvoj jsou dva důležité faktory, které se vzájemně podporují,“ uvedl prezident Deloitte v Česku Josef Kotrba. Dodal ale, že ekonomický růst není vždy zárukou rozvoje společnosti. Například USA je z hlediska HDP na hlavu nejbohatší zemí G7, přesto v polovině sledovaných kategorií za srovnatelnými zeměmi výrazně zaostává, mimo jiné v oblasti vzdělávání, zdraví a osobního bezpečí, podotkl.

Sestavovaný Index společenského rozvoje každoročně hodnotí země v 50 různých kategoriích. Česká republika je ve skupině 24 zemí s vysokou úrovní společenského rozvoje, do níž patří například USA, Japonsko nebo Francie. Z nových zemí EU je na tom lépe už jen Slovinsko, naopak ČR je v žebříčku na vyšších pozicích než Itálie, Kypr, Slovensko nebo Řecko. První tři příčky tradičně ovládly skandinávské země – letos Dánsko, Finsko a Island. Na konci je Čad, Afghánistán a Středoafrická republika.

Index společenského rozvoje 2017:

Pořadí Země Skóre
1. Dánsko 90,57
2. Finsko 90,53
3.-4. Island 90,27
3.-4. Norsko 90,27
5. Švýcarsko 90,10
6. Kanada 89,84
7. Nizozemsko 89,82
8. Švédsko 89,66
9.-10. Austrálie 89,30
9.-10. Nový Zéland 89,30

Zdroj: Deloitte

Newsletter