České dluhopisy boří historická minima

V srpnu minulého roku byla na trhu českých dluhopisů pozorována unikátní situace. Poprvé v historii vydalo Ministerstvo financí tříleté bondy se záporným výnosem. Během dneška byly rovněž pokořeny historické rekordy, a to tentokrát v případě dluhopisu s desetiletou splatností. Jeho výnos se dostal na pouhých 0,34 %, což předčilo rekord z dubna 2014, který dosahoval 0,37 %.

Tento vývoj jde ruku v ruce s trendem započatým v průběhu ledna, kdy kvůli rostoucím obavám ohledně globálního ekonomického vývoje začaly výnosy českých bondů opět klesat. Za dnešním pohybem stála podle Marka Dřímala, ekonoma Komerční Banky, nespokojenost investorů s výstupem víkendového zasedání lídrů skupiny G20, který nebyl prakticky žádný.

„Pro českou ekonomiku tento vývoj znamená, že by mohly ještě mírně klesnout sazby na hypotékách a ministerstvo financí by mohlo uspořit stovky milionů korun na úrocích ze státního dluhu v porovnání s původními odhady,“ míní Dřímal. „Nízké výnosy by se mohly udržet ještě po několik měsíců. Jejich růst očekáváme v druhé polovině roku, protože inflace by mohla v prosinci dosáhnout dvou procent. To by měli investoři promítnout ve vyšším požadovaném (nominálním) výnosu,“ dodal ekonom.

Právě výnosy 10letých dluhopisů jsou důležitým indikátorem finanční stability v jednotlivých zemích. Pro srovnání, výnos 10letého německého Bundu k dnešnímu dni dosáhl 0,11 %. Důvodem toho, že jsou čísla v případě Německa nižší, je dle Dřímala program odkupu aktiv ECB, který zahrnuje právě i Bundy. V rámci EU má pak nižší výnosy už jen Nizozemí.

Newsletter