České firmy zvyšují investice do růstu. Co chtějí po státu?

Více než dvě třetiny českých firem chtějí v příštích třech letech investovat do svého podnikání.  Investice mají směřovat převážně do regionů v České republice, Slovenska, Polska a západní Evropy. Vyplývá to z průzkumu KPMG Puls ekonomiky.

Průzkum také ukázal, že více než třetina firem se zaměří na vývoj nových produktů. Stát by měl podle českých manažerů zvýšit výdaje na školství, vědu a infrastrukturu.

Výsledky studie odrážejí dobrou ekonomickou náladu z přelomu roku. Více než 80 procent českých šéfů letos očekává růst obratu. Za jeho hlavní motory považují zvýšení produktivity a růst domácí poptávky. Na třetím místě je větší marketingová aktivita. Tu vidí jako cestu k vyšším příjmům hlavně ředitelé menších společností s obratem do deseti milionů eur.

 

Firmy i spotřebitelé věří české ekonomice méně. Co za tím stojí?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 24. únor 2016

 

Mezi třemi klíčovými oblastmi, na které se bude jejich společnost soustředit, uvádějí čeští top manažeři vedle vývoje nových produktů udržení kvalitních zaměstnanců a zlepšení produktivity. „Ze závěrů ankety vyplývá, že si ředitelky a ředitelé uvědomují, že jen důraz na efektivní řízení nestačí, a vedle péče o zaměstnance považují za klíčové inovace. Pro českou ekonomiku je dobře, že se na ně chtějí soustředit. Také sázka na investice v zahraničí je nepochybně správná. Je vidět, že české firmy mají sebevědomí, chtějí expandovat a dobré výsledky mít nejen na domácím hřišti,“ uvedl řídící partner KPMG Česká republika Jan Žůrek.

Důrazu na inovace odpovídá fakt, že by stát měl podle manažerů nejvýrazněji finančně podpořit oblast školství a vědy. Vyšší státní výdaje na vzdělávání a výzkum podporuje 45 procent respondentů a 29 procent by podpořilo investice do infrastruktury. Obě hodnoty jsou nad středoevropským průměrem.

Průzkumu Puls ekonomiky se zúčastnilo 731 vysoce postavených manažerů a manažerek z devíti zemí střední a východní Evropy. Česko zastupovalo 200 respondentů převážně z řad majitelů firem, generálních ředitelů a finančních ředitelů.

Newsletter