Českému stavebnictví se nedaří, v červnu propadlo o 12,7 procenta

Stavební produkce v červnu klesla meziročně reálně o 12,7 procenta po květnovém snížení o 4,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o více než desetinu stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení klesla o 2,4 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 38 procent bytů méně. Dokončeno bylo o 3,5 procenta bytů méně.

Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v červnu meziměsíčně nižší o 3,9 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 9,6 procenta. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 18,3 procenta.

„Všechny sektory národního hospodářství opakovaně reportují rostoucí čísla. S jedinou výjimkou. Tou výjimkou je stavebnictví, které se i v době rostoucí ekonomiky neustále propadá. Důvod je jediný – nepřátelská legislativa, která blokuje jakoukoliv smysluplnou výstavbu včetně důležitých infrastrukturních projektů. Připravit větší bytový dům a získat všechna povolení trvá i více než pět let,“ upozornil generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol Evžen Korec.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se meziročně snížil o 2,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 6,1 procenta na 32 483 Kč.

Newsletter